Индийски производител на сироп за кашлица е използвал токсична промишлена съставка в продуктите си, а не легализираната фармацевтична версия, съобщиха за Reuters двама вътрешни източници.

Компанията Marion Biotech е закупила съставката - пропиленгликол (PG) от търговеца Maya Chemtech India. Той обаче не е имал лиценз за продажба на материали с фармацевтично качество и "е търгувал само с промишлено качество", твърди източник от компанията, запознат с разследването на Marion.

"Не знаехме, че Marion Biotech ще използва тази съставка за производство на сиропи. Не ни е казано къде се използва нашият материал.", аргументират се търговците на забраненото вещество.

Сиропът е бил направен с промишлен PG - токсичен материал, широко използван в антифриз, бои или покрития, както и за повишаване на ефективността на пестициди. "Marion Biotech е купила пропиленгликол от търговски клас", твърди пред агенция Reuters следовател, който запазва анонимност, докато тече разследването.

Marion Biotech също така не е тествала съставката, преди да я използва в сиропите, които е продавала в Узбекистан, допълва следователят.

Какво лекува Libmeldy - най-скъпото лекарство в света?То измества досегашния лидер в класацията на най-скъпите лекарства - Zolgensma

Според източник от Maya Chemtech India, на компанията не са повдигнати обвинения, но разследването продължава.

Дипак Шарма, помощник-контрольор по лекарствата за национална дирекция в Делхи, където е базирана Maya, не коментира темата, като заяви, че случаят се разследва от федералните органи по лекарствата. Marion Biotech, индийският лекарствен регулатор и министерството на здравеопазването също отказват коментар.

Миналата година анализ на здравното министерство на Узбекистан показа, че произведените от Marion сиропи за кашлица Ambronol и DOK-1 Max, съдържат недопустими количества от токсините диетиленгликол (DEG) и етиленгликол (EG), използвани в продукти, които не са предназначени за прием в човешки организъм.

През януари Узбекистан арестува четирима души във връзка с 19 смъртни случая, включително двама ръководители на компания, която е внасяла лекарствата на Marion. Яснота какъв е статутът на делото на този етап няма, допълва Reuters.

Според експерти по фармацевтично производство DEG и EG са използвани от недобросъвестни участници като заместител на пропиленгликола, тъй като са по-евтини.

Скандал: Около 30 млн. дози ваксини на AstraZeneca откриха в завод в ИталияФармацевтичната компания казва, че те са предназначени за ЕС или за дарение за по-бедни страни чрез международния механизъм КОВАКС

Световната здравна организация заяви, че работната ѝ теория е, че през 2021 г., когато цените на пропиленгликола са скочили, един или повече доставчици са смесили по-евтините токсични течности с легитимния химикал. "Важно е производителите на продукти да използват само подходящо квалифицирани доставчици", коментира говорител на СЗО.

Тестове през януари тази година, проведени от индийска правителствена лаборатория, установиха, че 22 проби от сиропите, произведени от Marion, са фалшифицирани, заяви през март контрольорът по лекарствата в страната.

Местните власти в щата Утар Прадеш, където е базирана компанията, отмениха лиценза й. Полицията арестува трима нейни служители и издаде заповеди за арест на двама директори. След това тримата служители са били освободени под гаранция, заяви полицейският служител на Утар Прадеш Виджай Кумар.

Адвокатът на двамата директори на Marion заяви пред Върховния съд на щата Аллахабад през април, че лекарствата са били с "нестандартно качество", но не са били фалшифицирани, като добави, че директорите не са извършили никакво нарушение в Индия, тъй като лекарствата са били предназначени изключително за износ, според съдебно решение, видяно от Reuters.

През март индийският лекарствен регулатор нареди на производителите на лекарства в страната да не купуват съставката PG от Maya Chemtech India.

Богати индийци бягат с частни самолети от коронавируса в странатаДокато здравната система на страната се огъва под натиска на многото болни, филмови звезди от Боливуд бяха забелязани да пътуват до дестинации, като Малдивите

Освен смъртните случаи в Узбекистан, миналата година най-малко 70 деца са починали в Гамбия след прием на сиропи за кашлица, произведени в Индия, за които е установено, че са замърсени с токсини, а замърсени сиропи за кашлица, произведени в Индонезия, са свързани със смъртта на повече от 200 деца, допълва Reuters.

Токсините са открити в сиропи за кашлица, изнасяни за Гамбия от друга индийска компания - Maiden Pharmaceuticals. Гамбия съобщи на индийския регулатор по лекарствата, че от 1 юли ще въведе задължението всички фармацевтични продукти от Индия да бъдат инспектирани и тествани за сметка на индийския износител, преди да бъдат изпратени. От юни Индия въведе задължително тестване на сиропите за кашлица преди износ.

Смъртните случаи предизвикаха международно разследване на веригата за доставка на фармацевтични продукти.