От действията на Запада ще пострада и Русия, и Евросъюзът, но санкциите няма да нанесат съкрушителен удар срещу руската държава. Както е било в миналото, руснаците ще се обединят в това трудно време.

Такъв коментар прави влиятелният на Запад британски в. Financial Times.

Заявленията на ЕС за възможни нови мерки срещу Русия, след като той мина към третата фаза на санкциите, напомня някаква компютърна игра, в която "играчът", тоест ЕС, преминава от ниво на ниво с надеждата да изтръгне от Москва промяна на позицията й за Украйна, пише изданието.

Всъщност САЩ и Евросъюзът са приели всички възможни санкции. Приетите вече мерки срещу руската икономика, могат да предизвикат бягство на капиталите, отслабването на рублата и намаляване на вътрешните инвестиции.

Освен това големите руски банки и корпорации като Роснефт, НОВАТЕК, Внешикомбанк, Газпромбанк и други ще се окажат отрязани от външните кредитни потоци и капиталови притоци.

Най-сериозни за Русия може да се окажат мерките против финансовия, а не срещу отбранителния или технологическия сектори, посочва БГНЕС.

Ако кризата в Украйна не спре към момента, когато подкрепата за банките стане твърде тежка за руската държава, ще стане много лошо за европейската икономика, съществено ще спаднат темповете на растеж, които и сега не са блестящи.

При това най-силно от подобни финансови санкции може да пострада икономиката на Великобритания, предупреждава вестникът.

И макар Евросъюзът е готов след САЩ да премине "Рубикона на санкциите", европейците никога няма да предприемат мерки, които напълно биха забранили вноса на руски газ и или нефт, както Западът направи това с Иран.

В противен случай това би означавало рязък скок на нефтените цени и последващ спад на световната икономика.