Те са дилъри, те са бизнесмени – това са хората, които карат футболните трансфери да се случват – услуга, за която взимат внушителни суми.

Доклад, публикуван от световната фурболна организация FIFA, разкрива, че посредниците и агентите на футболистите по света са прибрали комисиони в размер на 548 млн. долара през тази година за общо 3 844 международни трансфера.

От 2013 г. до сега комисионите, взети от агентите, достигат 2.14 млрд. долара, предава CNN.

Докладът анализира данните от всички международни футболни трансфери на играчи през последните пет години в случаите, когато са намесени агенти и посредници.

Близо 20% от всички международни трансфери през разглеждания период са станали с посредничеството на агент, като по-често на техните услуги разчитат футболистите, а не самите футболни клубове.

По-рано през тази година съперничеството между топ футболните агенти Хорхе Мендеш, Мино Райола, Джонатан Барнет, Фернандо Феличевич и Киа Джорабчиан бе сравнено с популярния сериал Игра на тронове (Game of Thrones).

Мендеш представлява суперзвездата на световния спорт Кристиано Роналдо, Райола работи с футболиста на Манчестър Юнайтед Пол Погба, докато Барнет е агент на играча на Реал Мадрид Гарет Бейл.

От гледна точка на държави, клубовете в Италия разчитат най-често на агенти при входящи трансфери през 2018 г., като над 45% от общо 175 сделки за периода са реализирани с посредници.

Англия е на второ място, като агентите, работещи за местните клубове, получават най-високи възнаграждения, които възлизат на 155.8 млн. долара през тази година.

Агентите, свързани с европейските клубове, оформят 96% от парите, платени на посредници през 2018 г.

Колкото по-високи са трансферните суми, толкова по-малък процент отива за агента. Така в периода 2013-2018 г. агентите са прибирали средно 28% от трансферната сума, когато става дума за сделка на стойност под 1 млн. долара.

При сделки за суми от над 5 млн. долара средната комисиона, която получават посредниците, се свива до 7.3% от сумата.

Понастоящем всеки има право да оперира като агент, но FIFA планира да наложи известна регулация в този бизнес, като въведе изпити за агенти – идея, която бе отхвърлена през 2015 г.

Целта на FIFA е да добави по-висока прозрачност в трансферите, поставяйки пречки пред агентите да експлоатират клубовете и играчите.

„Тези прогресивно нарасващи трансакции често не се правят по чист, открит начин и повдигат доста въпроси относно потенциални измами с финансови средства”, посочи президентът на FIFA Джани Инфантино по-рано през тази година.

Бизнес империята, наречена Кристиано РоналдоЗа последните 12 месеца той е спечелил 108 млн. долара


Някои клубове от английската Висша лига по футбол призовават за забрана за плащане на комисиони в случаите, когато агентите прибират пари, както от отборите, така и от футболистите за една и съща сделка.

„Те започнаха да управляват футбола. Те със сигурност изсмукват тонове пари навън от футбола”, казва собственикът на английският клуб Уест Хем Дейвид Голд.

„Всички се опитваме да платим по-малко, те не правят нищо за футбола. Не мога да повярвам, че това дори е дискусия. Освен агентите, всички останали са против тях”, добавя той.

Футболистите в първенството на Дания най-често ползват услугите на агент, като 48% от играчите са направили именно това през тази година. Следват играчите в Норвегия, Холандия, Чехия и Австралия.