Ще започне ли Кремъл ядрена война?

Това е въпросът, който светът си задава откакто руският президент Владимир Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна.

Президентът на САЩ Джо Байдън не изключва отговорът да е "Да".

"Притеснявам се, че Путин може да използва тактически ядрени оръжия", заяви той и допълни, че опасността е "реална".

Ако президентът Байдън чете списание "Профил", може да разберете защо е притеснен, пише в материал по темата BBC.

Миналата седмица руското издание публикува статия на известния експерт Сергей Караганов. "Ястребът" е почетен председател на Президиума на Съвета по външна и отбранителна политика. Накратко, той има добри връзки с властта в Кремъл, отбелязва BBC.

Аргументът му е следният. За да "пречупи волята на Запада", Русия "ще трябва отново да превърне ядреното възпиране в убедителен аргумент, като понижи прага за използване на ядрени оръжия".

"Врагът трябва да знае, че сме готови да нанесем изпреварващ удар в отговор на всички негови настоящи и минали актове на агресия, за да предотвратим изпадането в глобална термоядрена война. Но какво ще стане, ако те не отстъпят? В този случай ще трябва да ударим куп цели в редица държави, за да вразумим тези, които са загубили разсъдъка си.", казва експертът.

Русия е разположила ядрени оръжия в Беларус, потвърди ПутинТой уточни, че оръжията ще бъдат използвани само ако територията или държавата на Русия са застрашени

Путин вече потвърди, че Русия е разположила първата партида тактически ядрени оръжия в Беларус - ход, който според руския лидер има за цел да напомни на всеки, който "мисли да ни нанесе стратегическо поражение".

Ясно е, че не всички в Русия са съгласни с подобна идея.

В днешния брой (21 юни) на деловия всекидневник "Комерсант" е поместена статия, озаглавена "Ядрената война е лош начин за решаване на проблемите". Може би най-недостоверното твърдение на всички времена, допълва BBC.

Но това, което е завладяващо в този материал, е, че той подсказва, че дебатът в Русия за това кога или дали да се използват ядрени оръжия във войната в Украйна е станал обществено достояние. И ястребите не са съгласни с всичко.

НАТО разкритикува Путин за Според Алианса, обещанието на руския президент за неразпространение на оръжия е далеч от истината

Статията в "Комерсант", написана от друга група експерти по външна и отбранителна политика от Москва, обяснява защо според тях Сергей Караганов е сбъркал. Опасно грешно.

"Идеята, че използването на ядрени оръжия може да спре ескалацията и да разреши стратегически проблеми, които конвенционалните военни средства не са успели да решат, е изключително съмнителна и най-вероятно погрешна", пишат Алексей Арбатов, Константин Богданов и Дмитрий Стефанович от Центъра за международна сигурност, част от мозъчен тръст към Руската академия на науките.

"В съвременната история има много примери за военни операции, довели до непредвидени последици. Но те са били без използването на ядрени оръжия. Един ядрен удар би издигнал конфликта на съвсем ново ниво на непредсказуемост и би повишил залозите на конфронтацията многократно.

Радиоактивните развалини, до които най-вероятно би довела играта на "ядрена рулетка", са най-лошата основа за светло бъдеще. Най-добре би било почитателите на сензационните идеи и опасните хазартни игри да запомнят това", обясняват експертите.

Русия ще продължи да разработва ядрени оръжия Ще продължим да развиваме ядрената триада и да поддържаме нейната бойна готовност, тъй като ядреният щит е бил и остава основният гарант за суверенитета и териториалната цялост на нашата държава“, подчерта Сергей Шойгу

Възможно е предложението на Караганов за превантивен ядрен удар да е било толкова шокиращо, че други руски учени да са почувствали, че просто не могат да мълчат, отбелязва BBC.

Ако това е така, означава, че дори в силно контролирания от държавата руски медиен пейзаж все още има място за ограничени дебати и дискусии по определени теми. Особено ядрената война. А може би целият дебат има за цел да привлече вниманието на Запада, за да накара Путин да изглежда като доброто срещу лошото ченге Караганов.

В края на краищата самият лидер на Кремъл не е призовавал за превантивен ядрен удар срещу Запада. И така, гласи аргументът, по-добре да седнем и да се помирим с него, преди хардлайнерите на Караганов да победят и да натиснат ядреното копче, допълва BBC.

Едно е ясно: с нарастването на антизападната реторика в Русия и с продължаващата контраофанзива на украинската армия, ядреният въпрос няма да изчезне.