Ядрената катастрофа в Япония би трябвало да послужи като предупредителен сигнал за Европа и ръководителите в ЕС не би трябвало да изключват подобен инцидент, казва ядрения експерт на Greenpeace за ЕС Ян Хаверкамп, пред CNBC.com.

Големите европейски държави реагираха различно на трагедията в Япония, като Германия побърза да обяви, че затваря до юни всичките си ядрени реактори, построени преди 1980 г., докато Франция, която използва ядрена енергия, за да покрива 80% от енергийните си нужди, увери, че всичките й реактори са безопасни.

"В Европа имаме 141 ядрени реактора и бих казал, че 141 са най-опасни," казва Хаверкамп пред CNBC.com.

Има обаче някои, които са по-опасни от други, в зависимост от техните технически характеристики или възраст, добавя той.

Първата група е съставена от реактори, подобни на тези, от атомната централа Фукушима Дайичи в Япония, които нямат никаква вторична защита. Според Хаверкамп такива реактори има в Унгария, Словакия и Чехия.

Втората група включва канадските реактори Candu, от които в Румъния има два. Ако тези реактори бъдат спрени много бързо, има риск от временно покачване на топлината и за това те не са позволени в Германия и Франция, обяснява Хаверкамп.

Третата група е на реакторите, които се охлаждат с газ вместо в свода. От тях има 18 във Великобритания. "Това е много стар тип реактори и Франция е затворили всички си такива реактори," добавя Хаверкамп.

Последната група е съставена от реактори, които са на 30 години или по-стари, а Германия е взе мъдрото решение временно да ги спре, според него.

В рязък контраст с Меркел президентът на Франция Никола Саркози подкрепя ядрената технология, изтъквайки безопасността й в исторически план, според Reuters.

"Дори и ако има взрив, французите ще кажат, че е безопасно. За тях това не е инженерство, а религия," казва Хаверкамп, добавяйки, че докато френските регулаторни органи в сферата на ядрената енергетика действат много прозрачно, същото не може да се каже за компаниите.

Ядреният инцидент в Япония може да се послужи като предупредителен сигнал за някои страни в ЕС, смята Хаверкамп. Швеция ще трябва да реши скоро дали да замени съществуващите си реактори с нови, а в Италия ще има референдум за ядрената енергия.

Вчера най-голямата италианска енергийна компания Enel заяви, че ще инвестира 31 млрд. евро в сферата на ядрената енергетика в следващите пет години.

След инцидента в Япония от ЕС обявиха, че ще опита да проведат "стрес тестове" в атомните централи, за да проверят дали могат да се справят с подобни кризи.