Пет дни след изригването на вулкана Ейяфятлайокутл в Исландия, по пистите стоят още заковани самолети, в чакалните - бесни туристи, анулирани са важни международни срещи, а светът гледа с ярост миниатюрната държавица.... Което ни най-малко не тревожи жителите са страната с 250 вулкана.

„Не можем да се извиняваме, че самолетите не могат да излитат. Ние с какво сме виновни", споделя млада служителка в Coca-Cola. 20-годишният исландец Лиляр, зает в сферата на туризма, смята същото: „Мога да помоля вулканите да бъдат възпитани, но се съмнявам, че това ще проработи".

Всъщност исландците са доволни, коментира френско издание. Защото новата тема, която е на дневен ред, престана да свързва страната им с икономическата криза. „От една година медиите ни споменават само във връзка с фалиралата банка Айсейв. Хубаво е, че се говори за нещо друго", коментира студентът по икономика Гунди.

Нещо повече - някои исландци са горди, че светът видя такава голяма мощ от един толкова малък остров.

Разположена между двете най-големи континентални плочи- евразийската и американската, Исландия е истински учебник по геология със своите гейзери, вулкани, каскади и горещи извори.

По пътя на юг, водещ към Ейяфятлайокутл, се стичат любопитни, дошли да видят отблизо ледника, който бълва впечатляващи кълба сивобяла пяна.

Атракцията има такава притегателна сила, че властите на няколко пъти предупреждават, че приближаването до вулкана е опасно и горещо апелират да не се преминават полицейските бариери, които блокират достъпа.

Това обаче не стряска армията от бинокли и фотоапарати, окупирали района, заедно с жените и децата си. „Това се вижда веднъж в живота", коментира наблюдател. „Гледката действително те оставя без дъх", заявява друг.

42-годишен предприемач, любител на вулканите, разказва как преди месец ходил 22 км пеша, за да види изригването на по-малък вулкан, и добавя поверително: „Вижте, този вулкан е съвсем малък, сравнен с Катла (б. Ред.- друг вулкан в същия район)".

Именно изригването на Катла, което би имало сто пъти по-голяма сила, тревожи учените и летищните власти.

„Всички очакват това от стотина години", предвкусва удоволствието от гледката мечтателят.

Източник: Utre.bg