Той е професионален баскетболист от NBA, който наскоро подписа петгодишен договор за фантастичните 148 млн. долара.

Не е зле, особено за момче, което до преди няколко години е играло аматьорски баскетбол в Камерун.

Историята на звездата на Филаделфия 76 Джоел Ембийд е чудесна демонстрация на това как животът може да се обърне на 180 градуса буквално за няколко кратки години.

Но нищо не идва даром, тъй като освен талант, се изискват вяра и къртовски труд.

Най-големите препятствия

Първоначално, когато Ембийд пристига в САЩ, нещата за него не са никак леки.

„Най-голямото предизвикателство за мен бе, че не знаех как да говоря английски език, поради което всичко беше трудно”, разказва той пред CNN.

“Не можех да комуникирам с никого. Спомням си, че дори когато започнах да играя, съотборниците ми се бъзикаха с мен поради някаква причина, но освен това бях късметлия, че няколко момчета от отбора и училището говореха английски и френски”, казва Ембийд.

„Tака че всеки път, когато не разбирах нещо, те идваха да ми обясняват и бяхме нещо като голямо семейство”, спомня си той.

„Винаги казвам, че животът ми е като филм, тъй като всичко се случи толкова бързо.”

Джоел Ембийд е син на военен, като е израснал в семейство с висока дисциплина в столицата на Камерун Яунде. Високият 213 см състезател започнал да играе баскетбол едва на 16-годишна възраст.

Той бил открит по време на NBA камп за млади таланти, организиран в Яунде от друга камерунска баскетболна звезда - Люк Мба Мауте.

Тази звезда от NBA спечели 61 млн. долара, а сега е разорен„Много хора си мислят, че веднъж подпишеш ли договор, ставаш автоматично милионер”, казва Смит


Нещата лесно можеха да са различни за Ембийд, който е тренирал футбол и волейбол като дете, но благодарение на инициативата Баскетбол без граници, подкрепена от NBA и FIBA, младият Джоел получава шанс за развитие в баскетболната игра.

„Връщайки се назад до 2011 г., когато бях на 16, започнах да играя, а 5 месеца по-късно вече бях в САЩ. Бях много срамежлив”, казва баскетболистът.

„Не бях добър като останалите, но продължавах да се опитвам. Получих стипендия, за да дойда в САЩ, но може да се каже, че Баскетбол без граници изигра голяма роля, тъй като това бе всичко, което исках. Благодарен съм”, казва той.

По-високи цели

През сезон 2017/2018 Ембийд, който сега е на 24 години, постигна първата NBA All-Star селекция в своята кариера.

Целите пред него вече са доста високи.

„Имахме доста добра серия през миналата година. Можехме да достигнем по-напред, но през тази година гледаме към шампионската титла. Така че просто да играем, за да стигнем до финалите и да се конкурираме за титлата ще е чудесно”, казва той.

Понастоящем Ембийд е най-популярният играч от NBA в Африка, по разбираеми причини.

„Работя, намирам се по пътя си към това да стана най-добрия играч в NBA. Мисля, че ще е чудесно да се казва, че африканец е най-добрият в целия свят, така че работя за тази цел”, казва атлетът.

Здрава работа

Ембийд обяснява, че здравата работа е небходима, както в баскетбола, така и в живота.

По думите му, популярното нарицателно „вярвайте в процеса”, което се върти около отбора на Филаделфия 76, се изразява в това, че само преди 2 години тимът е спечелил едва 10 срещи в рамките на редовния сезон, а през миналия цикъл победите бяха вече 52 на брой.

„Процесът е приложим за всичко в живота. Здравата работа се отплаща”, казва Ембийд, чийто прякор също е "Процеса".

Футболът и баскетболът доминират финансово в света на спортаИспанският футболен клуб Барселона харчи за заплати повече от всеки друг спортен отбор в света


Атлетът е модел за подражание за децата в Африка, което върви ръка за ръка с висока отговорност. Ембийд остава ангажиран с родината си, като е основал фондация, помагаща на сираци и хора в беда. Тя се управлява от родителите му.

На фона на целия този успех, Ембийд признава, че понякога му липсват малките удоволствия, свръзани с родното му място.

„Заобиколен съм от чудесни хора във Филаделфия, но знаете как е, няма как да сгрешите, когато става дума за вашите майка и баща. Очевидно е, че ми липсват, както и братята, и сестрите. Това и храната. Храната в Камерун е страхотна, така че понякога ми липсва”, добавя Джоел Ембийд.