Бившият номер едно в драфта на NBA Джо Смит е спечелил 61 млн. долара в рамките на 16-годишната си кариера като професионален баскетболист. Днес той живее от заплата до заплата и дължи сумата от 157 хил. долара.

„Много хора си мислят, че веднъж подпишеш ли договор, ставаш автоматично милионер”, казва Смит пред бившата бейзболна звезда от MLB Алекс Родригез, който е водещ на шоуто по CNBC Back in the Game, което помага на разорени бивши атлети да си стъпят обратно на краката.

“Но нещата не стават така. Никой реално не ти обяснява това”, казва бившият баскетболист, давайки пример, че ако спечелиш 3 млн. долара, най-вероятно „чичо Сам” ще ти вземе 1.5 млн. долара от сумата.

„Това беше едно от нещата, които трябваше да науча”, казва той.

Така, от общо 61 млн. долара, изкарани през кариерата му, като се извадят данъците, комисионите на агенти и мениджъри, Смит реално е прибрал у дома около 18 млн. долара през целия си състезателен цикъл. Въпреки огромните разходи, все пак това е внушителна сума, която повечето хора по света може и никога да не видят на куп.

Това, което води Джо Смит до разоряване, всъщност са неговите харчове.

Всеки път, когато отборите го трансферирали, той купувал ново място, където да живее.

„Когато ме продаваха, винаги беше трудно да продавам тези домове. Винаги губех пари”, казва Смит.

Освен това, неговата колекция от автомобили включвала Corvette, Bentley и два Range Rover-а, както и други луксозни коли.

Благодарение на безрасъдното харчене, лошите инвестиции и скъпоструващ развод, Смит изгубил състоянието си. Заплатата, с която бил свикнал - не по-малко от 1.3 млн. долара на година, като активен атлет, също останала в историята след отказването му от спорта през 2011 г.

Това, че започнал работа като треньор за 10 до 15 часа на седмица, никак не помогнало.

Към момента на интервюто Джо Смит и неговата годеница Киша Чавис имат общи доходи в размер на 26 хил. долара годишно, идващи от най-различни инициативи, включително частните уроци по бастекбол, които дава бившата звезда от NBA.

От друга страна, разходите, включително за просторния им дом в предградията на Атланта, достигат 133 хил. долара годишно. Двойката печели далеч под стандарта на живот, който поддържа, което неминуемо води до изпадане в дългова спирала.

За да им помогне, Родригез прибягва до познатата и изпитана стратегия – увеличаване на доходите и намаляване на разходите.

Бившият бейзболист съставя план, според който, ако Смит добави още клиенти, желаещи частни уроци по баскетбол на висока премиум цена и развие бизнеса си в посока групови занимания и кампове, то бившият баскетболист ще печели 10 пъти повече от настоящите си приходи.

От гледна точка на разходите, Родригез съветва двойката да започнат да намаляват най-голямата си тежест – разходите за дома. Смит и годеницата му се съгласяват да съкратят разходите за дома, което ще им спести 14 хил. долара на година.

Родригез прави изчисления колко точно могат да си позволят да харчат всеки месец, като за това ще се грижи и личният финансов съветник на бейзболиста, който ще работи по бюджета им съвместо с тях ежемесечно.

Промяната в начина на живот на двойката бива провокирана от това, че Родригез им показва цифрите – колко харчат и колко печелят.

„Знаех, че пропастта е голяма, но не знаех, че положението е такова”, казва Смит.

Ако двойката спазва съветите на Родригез, ще може да погасява 30% от дълга си в размер на 157 хил. долара всяка година. С други думи, ако всичко мине гладко, Смит няма да дължи нищо след едва 3 години.