Близо половината от отборите в NBA са на загуба
Националната баскетболна асоциация, или накратко NBA, е бляскаво спортно шоу, където атлетите получават огромни възнаграждения за услугите си.
В американския баскетбол се вливат внушителни инвестиции, а рекламните договори и тези за телевизионни права се измерват в милиарди.
Въпреки това близо половината от отборите излизат на загуба през миналия сезон.
Цели 14 отборa от общо 30 клуба в NBA записват загуба преди разпределянето на общите приходи в лигата между отборите.
Дори и след получаването на плащането от NBA, отново цели 9 отбора остават на загуба, сочат конфиденциалните финансови резултати на лигата, разпространени от американската спортна медия ESPN.com.
Разширяването на ножицата между най-богатите отбори и тези с най-скромни финансови резултати е било и предмет на дебат по време на срещата на Борда на гуверньорите на лигата, проведена в края на септември в Ню Йорк.
Собствениците на отборите са планирали преглед на системата на NBA за разпределение на приходите, посочват източници на ESPN.
Някои от малките отбори не могат да се справят с нарастващия таван на заплатите в лигата. Отборите, опериращи на големи пазари, пък успяват да излизат на печалба, дори когато плащат така наречения „данък лукс” – такса за надвишаване на тавана на заплатите.
По този начин големите клубове могат да си позволят услугите на повече звезди, което допълнително затяга омагьосания кръг, в който са изпаднали по-непретенциозните отбори.
9-те отбора, които отчитат загуба по отношение на нетния си доход за сезон 2016/2017, са: Атланта Хоукс, Бруклин Нетс, Кливланд Кавалиърс, Детройт Пистънс, Мемфис Гризлис, Милуоки Бъкс, Орландо Меджик, Сан Антония Спърс и Вашингтон Уизърдс.
Според други източници на ESPN, от гледна точка на оперативните приходи, които изключват различните дългови задължения, то отборите на загуба са 10, а не 14, преди разпределяне на приходите от лигата.
Всичко това се случва на фона на новата сделка за телевизионни прави на стойност фантастичните 24 млрд. долара. За някои това може и да е панацеята относно финансовите проблеми в NBA.
Най-добре представилият си отбор по отношение на печалбата през миналия сезон е Лос Анжелис Лейкърс. Клубът отчита цели 115 млн. долара печалба, дори и след разделянето с 49 млн. долара по силата на системата за споделяне на приходите.
При все много слабите спортни резултати на Лейкърс, клубът е изключително популярен. Само от сделки с местнимедии, включително и Time Warner, клубът си е докарал 149 млн. долара приходи.
Системата за споделяне и разпределение на приходите от отборите в лигата е меко казано комплексна. Не всички дават от собствените си приходи и не всички получават.
Едва 10 отбора дават от приходите си, като за миналия сезон са трансферирали общо 201 млн. долара, които да бъдат разпределени сред останалите отбори. 70% от тази сума е дошла от едва 4 отбора.
Според документите, всички 30 обора са спечелили общо 530 млн. долара през миналия сезон, но разчетите не включват приходите от дейности извън баскетбола, които са се помещавали в притежаваните от тях спортни зали.
Например Бруклин Нетс записва загуба от 44 млн. долара, но това не включва приходите на клуба от залата Barclays Center, която е притежавана от компанията-майка на отбора.