Вълнението от дългоочакваното листване на компаниите за споделено пътуване Uber и Lyft през следващата година навярно няма да бъде достатъчно, за да провокира и други компании да предложат публично акциите си на инвеститорите.

Основните причини за това са збавянето на глобалния растеж и разпродажбите на капиталовите пазари, които могат да навредят на пазарната капитализация на дебютиращите на борсата компании.

Засега 125 компании са подали документи за реализиране на IPO през 2019 г. спрямо 190 дружества през настоящата 2018 г., съобщава финансовата институция Renaissance Capital, добавяйки, че бройката може да нарасне до 200, ако цените на акциите възстановят възходящото си движение.

Общата сума, която ще наберат IPO процедурите през идната 2019 г., може да достигне до 60 млрд. долара спрямо 47 млрд. долара през тази 2018 г., сочи годишният доклад на Renaissance Capital, цитиран от Reuters.

Продажбата (на акции) и възвръщаемостта бяха на много силни нива до четвъртото тримесечие (на 2018 г.), когато глобалното пропадане доведе до рязко потъване на средната възвръщаемост при IPO-тата до 5%”, казва Матю Кенеди, старши IPO пазарен стратег в Renaissance Capital.

В резултат на това, навлизаме в 2019 г. под знака на несигурността, казва той.

Uber подадоха документи за IPO по-рано този месец при пълна конфиденциалност. Същото, макар и не тайно, сториха и от Lyft - най-големите конкуренти на стартъпа в САЩ.

Пазарите обаче не се представят особено цветущо, главно поради търговската война между САЩ и Китай, която охлади ентусиазма на инвеститорите за други очаквани IPO-та през 2019 г., като това на компанията за краткосрочни наеми Airbnb, фирмата за анализи Palantir Technologies и специалистите в дигиталното разплащане Stripe Inc.

По думите на Кенеди, ако Uber и Lyft отложат IPO процедурите си, това може да обезкуражи другите компании, като през 2019 г. можем да станем свидетели на дори по-малко от 125 дружества, които ще дебютират на капиталовите пазари в САЩ.

Технологичните и биотехнологичните компании ще продължат да доминират по отношение на нови IPO-та и през 2019 г., но инвеститорите трябва да наблюдават и за финтех компании и платформи, като основания от българина Владимир Тенев стартъп Robinhood, станал сензация с това, че предлага борсова търговия при нулеви комисионни.

Robinhood пуска разплащателни сметки с най-високата лихва в САЩКомпанията на Владимир Тенев планира поредната си революция


Друга вълнуваща компания, която евентуално може да стане публична догодина, е Beyond Meat - дружество, произвеждащо храни на растителна основа, които имитират месо.

Сред високопрофилните IPO през 2019 г. могат да попаднат това на платфромата за споделяне на фотографии Pinterest, прозиводителя на дънки с 165-годишна истрия Levis Strauss и приложението за комуникация Slack.

Очаква се китайски компании отново да погледнат към щатските пазари, след като набраха през тази година близо 9 млрд. долара от щатските борси, което е най-високата сума от 2010 г. насам, оформяйки 17% от всички IPO-та, реализирани в САЩ през тази година, сочи докладът на Renaissance Capital.

Най-големият китайски онлйан брокер Futu Securities и конкурентите от Tiger Brokers са евентуалните китайски компании, които ще се обърнат към инвеститорите чрез щатските фонодови борси през 2019 г.

Европейските технологични стартъпи засенчват Силициевата долинаЕвропейската технологична стартъп сцена се развива с бързи темпове, привличайки вниманието на инвеститорите по света, за сметка на компаниите от Силициевата долина