Какво ще носим на Марс: бъдещето на космическите костюми
Пътуването в космоса вече изглежда като нещо съвсем възможно.
Илон Мъск и неговата компания SpaceX планират да изпратят хора на Марс, докато Джеф Безос се е устремил към Луната. От своя страна, НАСА пък иска да изпрати хора в дълбокия космос.
Но ако всички тези планове се превърнат в реалност, то какво облекло ще носят хората в космоса?
Това не е дребен детайл. Без подходящ костюм, кръвта в тялото ви ще се превърне в газ много преди кракът ви да стъпи на червената планета.
Ейми Рос, ръководител на Лобароторията за напреднали космически костюми и технологии на НАСА в Космическия център Джонсън, оглавява разработката на следващото поколение екипировка за космонавти.
Новите прототипи целят по-лесното движение спрямо старите обемисти скафандри, които астронавтите използват от десетилетия.
"Една от големите разлики се крие в това колко висока е мобилността на цялото тяло. Нашите основни цели, които звучат доста като от Старт Трек, са да сме сигурни, че имаме правилните инструменти за дизайн на космически костюм, когато се наложи да отидем до Луната, Марс или някъде другаде“, казва Рос, цитирана от CNN.
Прототипи, наречени Z-series, се намират в ранна тестова фаза.
Крайният продукт обаче едва ли ще изглежда много по-различно от своите предшественици. По думите на Рос, навярно те ще си останат обемисти и бели на цвят.
"Няма да си играем с това как изглежда костюмът“, казва тя.
Научна фантастика
За комерсиалните космически компании естетиката на костюмите може да се окаже доста по-важна.
Компании, като Virgin Galactic на Ричард Брансън, искат да изпратят заможни туристи на кратко пътуване в космоса. Тези мисии ще бъдат суборбитални, а пътниците ще се намират в космически кораб, така че няма да се налага да носят костюми, снабдени с животоподдържащи системи.
Virgin Galactic обяви партньорство с бранда Under Armour за създаването на специални костюми, които да гарантират удобството на туристите, докато те летят в небето със скорост три пъти тази на звука. Дизайнът на тези костюми се очаква да бъде представен по-късно през тази година.
Междувременно, Boeing и SpaceX имат договор с НАСА за изпращането на астронавти на Международната комсическа станция. И двете компании имат свои собствени разработки на космически костюми.
За да се отиде на Марс, тези костюми трябва да разполагат с доста повече екстри, свързани със сигурността, но сякаш SpaceX иска предимно да заложи на външния им вид, така че да изглеждат като от научнофантастичен филм.
Бъдещите клиенти на SpaceX навярно ще използват същите костюми за междупланетарни полети, но едва ли те ще служат за слизане от корабите, тъй като Марс предлага екстремни температури и токсична обстановка.
Биокостюм
Дава Нюман, професор от Масачузетския технологичен институт и бивш заместник-администратор в НАСА, иска да разработи космически костюми, които разполагат с всичко необходимо.
Тя работи години по биокостюм (BioSuit) - скафандър, който може да защити астронавтите в изключително тежки условия. Вместо да се херметизира подобно на балон, BioSuit се прилепя директно до кожата, казва Нюман.
Това налагяне няма да позволи на телесните течности да се изпарят в тънката атмосфера на Марс. Животоподдържащата система на костюма се характеризира със своята портативност, което гарантира по-добра мобилност и комфорт.
"Наричам го най-малкия космически кораб в света, тъй като трябва да се проектират всички системи, от които се нуждаете, така че да работят около човек“, казва Нюман.
Костюмът все още е прототип, като няма никаква гаранция, че ще успее да излезе на пазара.
"Космическите полети за мен представляват впрягане на целия ни потенциал и отговор на най-големите ни проблеми. Проектирането на костюм за астронавти, които да отидат на Марс, е най-голямото предизвикателство, за което мога да се сетя“, казва тя.