1.18 трилиона долара от американския външен дълг се държат от Китай, сочат данните на Министерството на финансите на САЩ.

Това е с 13%, или 127 млрд. долара повече спрямо предходната 2016 г., което е най-големият ръст от 2010 г. насам.

Така Китай си остава най-големия кредитор на САЩ - позиция, която заема през последното десетилетие, предава CNN.

Вторият най-голям кредитор е Япония, която държи над 1.06 трилиона от външния дълг на САЩ.

Миналия месец Bloomberg съобщи, че Китай се опитва да намали дълга на САЩ, който изкупува, позовавайки се на неназовани източници. Информацията по-късно бе отречена от китайските власти.

Последните данни за дълга на САЩ не включват първите два месеца на тази година, през които се наблюдаваше сътресение на щатския пазар на облигации, породени от страхове, свързани с инфлацията и това, че лихвите скачат с по-бързи темпове спрямо очакваното.

Външният дълг, който държи Китай към края на 2017 г., е малко по-нисък спрямо нивото му от 1.2 трилиона долара към края на миналия август. Все пак годишните данни показват тенденцията за увеличение.

Китайската политика за изкупуване на ДЦК на САЩ през 2017 г. се различава от подхода през 2016 г., когато Китай разпродаваше ценни книжа, за да подпомогне националната си валута, която бе отслабена поради отлив на капитали от страната.

Понастоящем тези страхове вече са в миналото, тъй като китайският юан поскъпна с 10% спрямо долара през 2017 г.

Увеличението на щатския дълг в китайски ръце идва на фона на опити за засилване на търговията между двете най-големи икономики в света.

Щатският дефицит във външната търговия с Китай достигна 375 млрд. долара през миналата година, сочат данните на Министерството на търговията.

Това е най-високият търговски дефицит, който има САЩ с някои от търговските си партньори, което често бе критикувано от президента Доналд Тръмп.

Инвеститорите изразяват притеснения, че ако Китай ограничи изкупуването на щатски дълг, то САЩ ще трябва да намерят алтернативен източник на финансиране.

Освен това ще се наложи и лихвите по дълга да бъдат повишени.

Мнозина анализатори обаче се притесняват и от възможността Китай да използва дълга като политическо оръжие.