КНДР произведе още един артилерийски залп в посока на островите, които се контролират от Южна Корея, съобщава в четвъртък Франс Прес, позовавайки се на Ренхап.

Снарядите са паднали във водата, северно от условната морска граница между двете държави, фактически оставащи и досега в състояние на война.

Вчера и двете страни си разменяха артилерийски снаряди в затвореното за корабоплаване зона в Жълто море.

Централната телеграфна агенция на Корея разпространи съобщение от генералния щаб на Корейската народна армия, в което се казва, че в района на Жълто море са проведени „планови артилерийски учения".

Наскоро от Пхенян съобщиха за спирането на навигацията около морската граница с Южна Корея от 25 януари до 29 март, заради провеждането на военни учения, в това число и изстрелване на ракети. Точно в този район се провеждат и сегашните артилерийски учения.

Всичко това бе предшествано от размяната на враждебни заявления между двете Кореи. Преди седмица в южнокорейския печат се прокрадна информация за таен стратегически план на Сеул, предвиждащ такива варианти за развитие на „извънредната ситуация" в КНДР като смърт на нейния ръководител Ким Чен Ир, военен преврат, масово преселение на бежанци. В Пхенян информацията се възприе с раздразнение и от там обявиха, че прекъсват диалога с южнокорейските власти, обявявайки им „свещена война".

Веднага след това южнокорейският министър на отбраната Ким Тхе Ен заяви в Сеул, че страната му ще нанесе превантивен удар по КНДР, ако забележи признаци на подготовка на Пхенян към ядрен удар по Южна Корея. В Пхенян изказването бе възприето като подготовка към война.

Напрежението между двете корейски държави нарасна и на фона на изискването на КНДР да сключи със САЩ мирен договор, на мястото на сегашното споразумение за примирие, подписано в края на Корейската война 1950-1953 г.

Без това, както обявиха от Пхенян, е невъзможно възстановяването на доверието и обсъждането на ядрения проблем на шестстранните преговори, които се водят от 2003 г. от дипломати от Русия, САЩ, КНДР, Република Корея и Япония, които и до днес са безрезултатни.

Нещо повече. През 2005 г. севернокорейската държава се обяви за „ядрена страна", а през 2006-а и пролетта на 2009 г. проведе и ядрени изпитания, като в отговор Съветът за сигурност към ООН наложи санкции.

Същите предвиждат инспектиране на морски и въздухоплавателни съдове при подозрения, че пренасят товари за ядрената или ракетна програма на Пхенян. Отмяната на санкциите се разглежда от КНДР като още едно условие за обсъждане на ядрената й програма, наред с разрешаването на мирния въпрос на Корейския полуостров в южните части, на когото са разположени близо 28 хил. американски войници под предлог защита от „агресия от Север".