Никой не може да ме бие "едно на едно". Може би само Коби Брайънт, защото копира движенията ми.

Това казва смятаният от мнозина за най-добър баскетболист на всички времена, Майкъл Джордан.

Думите на Джордан илюстрират повече от добре изключителните спортни постижения на Коби Брайънт, който може да се похвали със спечелването на цели пет титли в NBA.

Талантът обаче не е единственото нещо, което обединява двете бивши баскетболни величия, тъй като тяхната природа на победител успешно се пренася в света на бизнеса.

Засега Коби все още не може да бие Джордан „едно на едно” когато става дума за нетно състояние, но завидната бизнес находчивост на Брайънт може скоро да го изстреля в стратосферата на Въздушния, чието нетно състояние се оценява на 1.9 млрд. долара.

А пред Брайънт, който днес (23.08.2019 г.) навършва 41-годишна възраст, има достатъчно време за да догони Джордан, тъй като се отегли от професионалния спорт само преди три години.

Понастоящем Коби притежава нетно състояние от „едва” 500 млн. долара.

В рамките на своята 20-годишна кариера в NBA баскетболистът е спечелил 770 млн. долара от реклами и заплати (330 млн. долара само от заплати), като и в наши дни е рекламно лице на множество брандове, които му носят милиони всяка година. Така например, през 2016 година, която бе последната за него в NBA, той е изкарал 26 млн. долара само от рекламни договори, което е повече от заплатата му за същия сезон в размер 25 млн. долара.

Баскетболистът многократно е посочвал, че едва ли ще го видим в ролята на треньор или някаква друга подобна позиция в NBA. Но за сметка на това изглежда тепърва ще гледаме Брайънт като играч в света на финансите и рисковите инвестиции.

През 2016 година, той изненада анализатори и наблюдатели, след като се оказа, че през последните години от своята кариера, без много шум, е градил фонд за рискови инвестиции. Фондът, който носи името Bryant Stibel, е създаден съвместно със серийният предприемач Джеф Стибел през 2013 година, като разполага с ресурс от 100 млн. долара. В наши дни Bryant Stibel има инвестиции в дузина компании.

Брайънт изпъква със забележителен нюх към инвестициите. През същата 2013 година, чрез неговата компания Kobe Inc., той придобива 10% дял в производителя на спортни напитки BodyArmor. По това време инвестицията на баскетболиста се оцeнява на 6 млн. долара. През август миналата година гигантът Coca-Cola придоби миноритарен дял в BodyArmor, което изстреля дела на Брайънт в компанията до стойност от 200 млн. долара. А това е повече от добра доходност.

Kobe Inc. има споразумение с китайския гигант Alibaba за разпространение на стоки, брандирани с марката на звездата, на китайския пазар. Освен това китайската компания е продуцент на биографичния документален филм “Muse", посветен на кариерата на баскетболиста.

Брайънт има специално отношение към света на изкуството. Поради това той създава филмовото студио Kobe Studios, малко след като се отказва от спорта. Компанията в последствие се преименува на Granity Studios.

Така през 2017 година, Коби печели Оскар за късометражния анимационен филм „Dear Basketball”.

Баскетболистът има и неуспешни опити и на рап сцената, като творчеството му не успява да получи комерсиално внимание.

Така или иначе почти няма поприще, в което Брайънт да не жъне успехи. С оглед темпа на развитие на неговите начинания, нищо чудно някой ден Брайънт да победи Джордан „едно на едно” в света на бизнеса.

Още повече, че той стартира с известна преднина, тъй като е спечелил повече пари спрямо Джордан в рамките на активната си кариера. "Въздушния" излиза от NBA като състезател с печалба от 720 млн. долара или с около 50 млн. по-малко от Брайънт, сочат изчисления, взимащи предвид инфлацията през периода.

Коби Брайънт е един от онези редки примери за велик спортист, който успешно вирее в света на бизнеса. А това, че за толкова кратко време успя да разгърне солидна финансова империя, само доказва, че вроденото качество да бъдеш победител не е нещо, което се учи или копира.

Теза, с която дори и Джордан би се съгласил.