Скотланд Ярд бе смятана за най-добрата полиция в света. Скандалът с подслушванията обаче съсипа реномето й. Оказа се, че и там корупцията не е чужда на полицейските служители. Важи ли още мотото "We always get our man"?

Вестник "Таймс", който навремето не беше собственост на Рупърт Мърдок, публикува през 1977 година запис от разговор между служител на Скотланд Ярд и един лондонски гангстер. "Не забравяй, че винаги можеш да ми кажеш, когато искаш нещо", уверява полицаят своя криминален приятел. "Аз съм малка фирма във фирмата. Ако някъде в Лондон те арестуват, аз ще звънна на когото трябва и той ще се погрижи".

Великобритания е шокирана. През следващата година 80 полицейски служители от английската провинция започват операция "Countryman". Голяма част от тях впоследствие стават част от Скотланд Ярд. Има указания, че служители от криминалния отдел не само редовно получават подкупи и фалшифицират доказателства, но и сами участват в обири. Резултатите от седемгодишното разследване са незадоволителни. Шефът на разследващите полковник Хамбълтън, говори за "саботаж" от страна на Лондонската полиция. Това е един от най-големите корупционни скандали в историята на Скотланд Ярд.

Развенчаването на една легенда

Самото име "Скотланд Ярд" е придобило митично звучене. Затова посещението на сегашната сграда, където виси надписът "Нова Скотланд Ярд" действа отрезвително. Някои Лондонски сгради съответстват на очакванията на туристите, например викторианският стил на парламента или пък Бъкингамският дворец. За хората, израснали с криминалните филми по романите на Едгар Уолъс, сградата няма нищо общо с романтичните представи за полицаи в черни униформи, които в мъглата преследват закоравели престъпници като Джеки-Ножа.

Новата Скотланд Ярд е крепост от стомана и стъкло, обзаведена с най-модерна технология и гора от видеокамери. Всъщност това е третата сграда на Скотланд Ярд и би трябвало да се нарича "Нова, нова Скотланд Ярд". Има една сграда от 1890 година. После "Metropolitan Police" се премества през 1967 година на Сейнт Джеймс парк. Скотланд Ярд е главната квартира на най-голямата и стара полицейска служба във Великобритания. Службата има 182-годишна история. Тя отговаря не само за сигурността на Лондон /с изключение на Ситито, което от исторически съображения има собствена полиция/, а и за борбата срещу тероризма в цялата страна, както и за защитата на кралското семейство.

Колкото повече се разраства скандалът с подслушванията, толкова повече в общественото съзнание Скотланд Ярд се превръща в символ на корупция в полицията. Миналата седмица шефът на Скотланд Ярд сър Пол Стивънсън подаде оставка. Оказа се, че той бил на почивка на разноските на бившия редактор от "News of the World" Нил Уолис, платен съветник на "Meropolitan Police". Миналата седмица Уолис бе арестуван във връзка с аферата с подслушванията. Подалият оставка заместник на Стивънсън - Джон Йейтс- отхвърля обвиненията, че умишлено е забавил разследването около вестника на Мърдок. Много други полицейски служители са приемали стотици хиляди лири и са доставяли поверителни информации на журналисти, включително и информации за кралското семейство.

"We always get our man!"

Въпреки че сегашните разкрития не въздействат толкова силно, както разкритията през 70-те години, обвързаността на Скотланд Ярд с вестника на Мърдок "News of the World" е нов дълбок белег в историята на една полицейска служба, която ревниво поддържа стария мит: "We always get our man" (Ние залавяме всеки престъпник). Спокойно тук можем да добавим: "С изключение на тези в нашите редици". Грубо казано, благодарение на златното време на британския криминален роман, ние имаме представа за два типа служители на Скотланд Ярд. Единият олицетворява инспектор Лестрад от романите на Конан Дойл, чиито интелектуални способности са далеч от тези на Шерлок Холмс. Той бързо губи търпение, когато Холмс не му доверява своите гениални разследващи методи. Но Лестрад е коректен и вежлив, показва състрадание към жертвите на престъпления и е окачествен от Холмс с характерния арогантен комплимент, че "е най-добрият сред професионалистите".

Другият тип олицетворява инспектор Джозеф Френч, главен герой в романите на ирландския писател Фримън Уилс Крофтс. За разлика от Шерлок Холмс той е по-бавен, по-методичен и по-реалистичен. Независимо че Лестрад и Френч олицетворяват два различни типа, в киното и литературата за детектива от Скотланд Ярд се знае, че той е праволинеен, невъоръжен, близък до хората и... неподкупен. Остава да видим дали този имидж на "Metropolitan Police" ще се запази и след разкритията в аферата с "News of the World". Миналата седмица пред парламантарната комисия Джон Йейтс заяви следното: "Ние всички знаем, че има корумпирани служители в "Meropolitan Police" и така ще бъде винаги"...

Източник: Дойче Веле