До 8 юли трябва да бъдат известни имената на всички кандидати за ръководния пост в Световната търговска организация, съобщава Българското национално радио.

В момент, когато светът се бори с пандемията от COVID-19 и пагубните последици, които тя нанесе на глобалната търговия, редица коментатори прогнозират нов рунд от дипломатическо напрежение по време на кампанията за наследник на поста на Роберто Азеведо. Той се отказва от втория си мандат година по-рано и макар официално да не е оповестил конкретни причини, повечето анализатори са категорични, че проблемът идва от Съединените щати.

Започнала като споразумение, което възниква в първите години след Втората световна война, системата за международна търговия цели да постави ред и да предотврати нова война, макар и не чрез оръжие, а чрез силата на капитала. През 1995 година общото споразумение се превръща в Световна търговска организация.

Сега обаче институцията, която има важната задача да урежда търговските въпроси между отделните страни и да предотвратява използването на нелоялни практики, се намира в криза. Не просто защото Роберто Азеведо обяви, че я напуска година преди края на втория си мандат, а защото арбитражът ѝ е блокиран от Съединените щати, които са в основата на търговската война, заявява пред БНР професор Бернард Хоекман от центъра за изследвания Робер Шуман.

„Тръмп със сигурност има много критична позиция за Световната търговска организация, но мисля, че е важно да си даваме сметка, че той се отнася по същия начин към всичко мултинационално. Просто това е маниер на управление. Той е против всичко, което наднационално и изисква сътрудничество. Ето защо аз не мисля, че критиките са единствено и само към тази организация", смята Хоекман.

По думите му обаче американските представители в организацията все още са много активни. Според него най-лошият възможен сценарий би бил, ако Белият дом, Конгресът и американският бизнес категорично се отрекат от тази организация.

Успя ли коронавирусът да убие глобализацията? Системата на отворена търговия, която от десетилетия доминираше над световната икономика, беше сериозно

„Проблемът е, че повечето членове на Световната търговска организация ще кажат, че подкрепят реформирането ѝ, но е изключително трудно да се постигне консенсус в какво точно да се състои тази реформа. Ако трябва да погледнем по-общо към темата, повечето анализатори биха казали, че преговорната функция трябва да се върне в организацията. Практически тя е блокирана през последните няколко години“, смята Еван Роджърсън, който е бивш служител на СТО.

Според него най-важното е да бъде избран генерален директор, който може да върне обединението сред членовете на Световната търговска организация.

"Аз познавам някои от кандидатите, както и някои от тези професионалисти, които все още не са номинирани, но е твърде възможно да бъдат. Такъв кандидат е бившият министър на външните работи и търговията на Кения Амина Мохамед. Нейната кандидатура би била много добра, въпреки че все още не е официално номинирана“, коментира Роджърсън.

Според проф. Хоекман има и други достойни кандидати

"Нгози Оконджо-Ивеала от Нигерия е много подходяща. Тя има опит от Световната банка, била е министър на финансите на Нигерия и е много добре разпознаваема в международен план. Мисля, че тя отговаря на условията - може да ѝ се има доверие, има опит и експертиза и в същото време е неутрална спрямо водещите сили“, казва Хоекман.

Според анализаторите кандидатът на Мексико Хесус Сеаде също е сред потенциалните претенденти за поста. Той беше зам.-генерален директор на Световната търговска организация при създаването й, както и на Общото споразумение за митата и търговията. Освен това той беше главен преговарящ на Мексико за споразумението НАФТА и може да получи подкрепата на Съединените щати, която е ключова за избора на нов генерален директор.

Абдел-Хамид Мамдух от Египет и Тудор Уляновски от Молдова също са сред възможните кандидатури.

Финансов експерт: Сривът на долара е неизбеженЩатската икономика страда от значителни макроикономически дисбаланси от дълго време, но има и други фактори, взети предвид в прогнозата на Стивън Роуч


„Има много дебати около потенциалния европейски кандидат. Сред споменаваните имена е на мексиканския външен министър, както и на еврокомисаря по търговията Фил Хоган. Той е разпознаваем политически, но аз не вярвам, че настоящата обстановка е подходяща изобщо европейски кандидат да спечели изборите“, посочва експертът в областта на международните отношения и преподавател в Кингс Колидж Холгер Хестермайер.

По думите му Китай е ключова част от този пъзел. В момента отношенията на Пекин и с Вашингтон, и с Брюксел са доста обтегнати.

До голяма степен изборът на нов генерален директор на СТО ще зависи и от изхода на президентските избори в САЩ по-късно тази година. Ако Джо Байдън или друг нов президент влезе в Белия дом, подходът ще бъде променен, но целта - не, категорични са експертите, цитирани от БНР.

Те обаче са убедени, че до началото на септември, когато Азеведо ще напусне централата в Женева, няма да има избран нов ръководител на Световната търговска организация.