Агресивните правителствени разходи за стимулирането на икономиките са помогнали на света да избегне втора Голяма депресия, но пълното икономическо възстановяване ще отнеме две години или повече, според икономиста носител на Нобелова награда Пол Кругман, информира AP.

Най-лошото от световната криза е отминало, според Кругман, като икономиката и износът показват признаци на стабилизиране. Икономическото възстановявано обаче ще е „разочароващо", тъй като правителствените разходи не са устойчиви в дългосрочен план, а нивото на безработицата все още изостава, завява Кругман на двудневна конференция за световните капиталови пазари в Малайзия.

Вероятно няма да има възкръсване като на птицата Феникс както при азиатската финансова криза от 1997-98 г., при което икономиките нараснаха значително водени от резкия ръст в износа, смята Кругман.

"Успяхме да избегнем втора Голяма депресия, но пълното възстановяване ще е поне след две години и вероятно повече," казва Кругман.

Възстановяването в Азия вероятно бъде по-бързо от това в САЩ и Европа, частично водено от износа в сферата на производството, смята Кругман.

Най-ясният знак, че краят на рецесията може би идва са данните от петък, които показаха, че безработицата в САЩ намалява за първи път от 15 месеца, докато работните часове и заплащането нарастват.

Президентът Барак Обама призова американците да имат търпение и да дадат време на пакетът за стимулиране на икономиката на стойност 787 млрд. долара да започне да действа.

Кругман, който преподава в университета Принстън, спечели Нобеловата награда за икономика за миналата година за свое изследване в областта на свободната търговия. Той също така е колумнист във вестник The New York Times.