Лице назаем: AI „изкупува“ визуални характеристики на стачкуващи актьори
В разгара на актьорските стачки в Холивуд Meta заедно с лондонската компания Realeyes наемат актьори с нетрадиционна цел – обучение на изкуствен интелект за създаване на човекоподобни аватари. Срещу 150 долара на час специализирани статисти и актьори участват в иновативен проект, насочен към подобряването на способността на виртуални ботове-аватари да изразяват човешки емоции, разказва MIT Technology Review.
В рамките на два часа актьорите сядат в холивудско студио пред три камери и един режисьор. От тях се изисква да изразят възможно най-много различни емоции чрез лицата и гласовете си, което ще допринесе за разработването на „виртуални аватари“, задвижвани от AI.
Заплащането, което участниците получават идва и с определена цена – актьорите предоставят „определени права на облика си, завинаги“.
Потенциалните последици от ролята на изкуствения интелект в Холивуд са и продължават да бъдат ключов предмет на дебат за индустрията. Актьорите може да са предположили, че това означава, че техният облик няма да се появи в телевизионно шоу или филм, но абстрактният законен характер на това, което са подписали, прави невъзможно да се знае пълният отзвук със сигурност. В лицензионното споразумение с участниците се казва, че Realeyes е единственият собственик на данните и има пълните права да „лицензира, разпространява, възпроизвежда, модифицира или по друг начин създава и използва производни материали“, генерирани от актьорите, „неотменимо за всички формати на медии, съществуващи сега или в бъдеще”, посочва MIT Technology Review.
Докато известни личности като Брус Уилис имат влиянието да договарят индивидуални сделки с компании за изкуствен интелект, което им позволява да монетизират своите дигитални подобия и гласове, заплахата, която изкуственият интелект представлява за по-малко популярните актьори и статисти, е направо „екзистенциална“, отбелязва главният преговарящ на Гилдията на екранните актьори.
Расте опасението сред бранша, че колкото повече данни събират тези AI модели, толкова по-убедително могат да пресъздават лицата, предоставили физическите си данни. В началото на октомври Том Ханкс предупреди колегите си за измами с нерегулирана употреба на AI, след като реклама за зъболекарски услуги използва неговия облик без разрешението му.
Любопитен факт е именно и моментът, в който този проект стартира.
Meta и Realeyes пуснаха своята обява, точно когато започнаха масовите протести на актьорите. Желанието им е да получат по-добро възнаграждение и условия за работа. Благодарение на това, че стачката допринесе за скока в безработицата при артистите, двете компании получиха идеална възможност за намиране на така наречените „обучители“ на изкуствения интелект.
Макс Калехоф, вицепрезидент за растеж и маркетинг в Realeyes, казва пред MIT Technology Review, че проучванията не са свързани със стачката на актьорите. Той също така нарича проекта „нищо повече от проучване“. По думите му, основният фокус на Realeyes е оценката на ефективността на рекламите за клиенти, без да съществува потенциал за намесване в работата на актьорите.
Независимо от това, значението на проекта за бъдещето на изкуствения интелект и развлекателната индустрия остава обект на загриженост за мнозина. Всичко това оставя актьорите, борещи с липсата на работа, поканени да приемат условията от Realeyes и Meta – и, умишлено или не, да засегнат всички актьори, независимо дали те лично решат да работят с AI.