Френският президент Еманюел Макрон започна тридневната си визита в Китай, като подари на домакина си Си Цзинпин кон на име Везувий, пише Guardian.

8-годишният кон, избран от корпуса на френската президентска кавалерия, е „безпрецедентен дипломатически жест“, съобщава Reuters, като се позовава на френското президентство.

„Това беше много важно за президента, въпреки че внасянето на кон беше много сложно по санитарни причини. Това е символ на френското превъзходство“, заяви официален представител.

Обиколката на Макрон в Сиан и Пекин цели да даде тласък на отношенията между двете страни, тъй като Париж се очертава като ключов китайски партньор в Европа след решението на Великобритания да напусне ЕС.

„Китай е страна, която ме очарова, подобно на много французи..., това е най-старата жива цивилизация, държава, по-стара от историята, както каза генерал Дьо Гол“, заяви Макрон в интервю за китайските държавни медии преди пристигането си.

Китайски експерти хвалят френския президент за решението му да подари коня си на Средното кралство. Ходът явно е бил вдъхновен от китайската традиция на „панда дипломацията“, при която Пекин подарява черно-бели панди от Съчуан на приятелските си държави.

„Той наистина уважава китайската история“, казва Дин Юфан, експерт по Франция от Китайския научно-развоен център.

Дин допълва, че подаръкът е алюзия за Циенлима, или „коня на хилядите километри“ - митично създание с крила, известно със способността си да изминава големи разстояния. Подарявайки коня на Си, Макрон изразява желанието си за дълготрайни отношения с Пекин.

Четирикракият подарък не е единственият жест на добра воля на Макрон към китайския му колега, който неотдавна беше обявен за най-влиятелния китайски лидер след Мао Цзедун.

Започвайки обиколката си в Китай от Сиан - древния център на Пътя на коприната, Макрон оказва символична подкрепа на външнополитическата кампания на Си, т. нар. инициатива „Един пояс, един път“.

Днес Макрон подчерта, че мащабният китайски проект за развитие, който според някои е само претекст за привличане на по-слабо развити страни в икономическата орбита на Пекин, може да е от полза не само за Китай. „Новите пътища не са еднопосочни“, заяви той.

Подареният кон дава на френската дипломация преднина пред британската, която загуби благоволението на Пекин след брекзит. Когато Дейвид Камерън пътува до Китай през 2013 г., той подари на Си фланелка на английския национален отбор по футбол с автографи на играчите.

Когато китайският лидер пристигна на посещение в Лондон през 2015 г., кралица Елизабет Втора му подари книга със сонети на Шекспир, припомня Guardian.

Тереза Мей все още не е имала възможността да посети Китай, след като няколко пъти отложи визитата си, която първоначално трябваше да се състои през лятото на миналата година. Очаква се британският премиер да посети Пекин в края на януари.