Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че иска Гърция да остане в еврозоната, като изрази увереност, че новото гръцко правителство прави всичко възможно за излизането на страната от кризата, съобщават БГНЕС и Фокус, позовавайки се на световните агенции.

Гръцкият премиер Андонис Самарас е на първата си официална визита в Германия, където бе приветстван от Ангела Меркел. Двамата изслушаха националните химни, които бяха изсвирени от германски военен оркестър под капките на слаб дъждец в Берлин, след което пристъпиха към разговорите.

"От началото на кризата винаги ясно съм казвала, че Гърция е част от еврозоната и че искам тя да остане", заяви германският канцлер на съвместна пресконференция след срещата.

Изразявайки задоволство, че гръцкият премиер е запазил за нея първото си посещение в чужбина, Меркел заяви, че е убедена, че новото правителство "прави всичко възможно за разрешаване на проблемите" на страната.

От своя страна премиерът на Гърция Андонис Самарас не отговори на директния въпроса дали е поискал от канцлера на Германия да подкрепи пред ЕС молбата на страната му за удължаване на сроковете за извършване на бюджетните икономии.

„Сега трябва с помощта на големи жертви отново да постигаме това, което вече имахме. Днес говорихме за приоритетите, а главният приоритет е икономическият ръст”, каза Самарас пред журналисти, напускайки срещата . Гръцкият премиер призова да се изчака докладът на „тройката” и едва тогава да се взимат решения за бъдещето.

Самарас се очаква да продължи дипломатическата си усилия за облекчаване на сроковете за Атина в Париж, където в събота ще се срещне с френския президент Франсоа Оланд.

Междувременно германският „Файненшъл таймс“ излезе с публикация, според която финансовото министерство на страната проучва евентуалните последствия от излизането на Гърция от еврозоната.

По данни на вестника във финансовото министерство на Германия е създадена тайна комисия, която има за цел „да калкулира финансовите последствия” от излизането на Гърция блока на общата европейска валута и „да определи мерките за предотвратяване на „ефекта на доминото” за останалите държави в еврозоната”.