Китайският президент Си Дзинпин посрещна необичайно пищно френския държавен глава Еманюел Макрон по време на официалното му посещение.

Според някои анализатори това е знак за засилващата се офанзива на Пекин да привлече ключови съюзници в Европейския съюз, и чрез тяхната подкрепа да може да се противопостави на САЩ, пише в анализ по темата Reuters.

Двамата лидери посетиха Южен Китай, където Макрон се наслади на чаша чай със Си в бившата резиденция на баща му в Гуанджоу, столица на икономическия и производствен център провинция Гуандун.

Подобни излети на Си с гостуващи лидери са рядкост. Дипломати смятат, че това подчертава значението, което Пекин придава на отношенията с ключов член на ЕС, тъй като търси подкрепа срещу това, което самият Си определи като "всестранно сдържане, обкръжаване и потискане" от страна на САЩ.

Макрон и Си искат възможно най-бързи преговори между Русия и Украйна Макрон също така е поискал Китай да окаже натиск върху Русия да спазва международните правила за неразпространение на ядрените оръжия

"Всички офанзиви на китайската външна политика имат на заден план отношенията между САЩ и Китай... така че да работят с която и да е държава, особено с големите сили, като Франция, е нещо, което те ще се опитат да направят, за да се противопоставят на САЩ", обяснява Джао Суйшенг, професор по китаистика и външна политика в университета в Денвър.

Ноа Баркин, анализатор в Rhodium Group, заяви, че основната цел на Китай е да попречи на Европа да се сближи със САЩ.

"В този смисъл Макрон е може би най-важният партньор на Пекин в Европа", казва той в подкрепа и на дипломатическото убеждение, че Макрон е изключително важен двигател на ключови политики в ЕС.

Френският президент посети Китай заедно с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като проведоха ключов разговор, опитвайки се да упражнят натиск по отношение на Украйна. Опитите им да извоюват публични промени в позицията на Си обаче не се увенчаха с успех, допълва Reuters.

Макрон и фон дер Лайен в Пекин - Украйна, дипломация, бизнес Френският президент за последен път посети Китай през 2019 г., докато за фон дер Лайен това ще бъде първото пътуване, откакто стана председател на ЕК

За разлика от Макрон, фон дер Лайен беше посрещната хладно и сдържано от домакините, след като определи Китай като "репресивен" в критична реч преди пътуването си. На летището я очакваше скромна делегация по посрещането, а след това така и не получи покана да присъства на държавни мероприятия заедно със Си и Макрон.

Подкрепяният от държавата китайски вестник Global Times отбеляза в редакционна статия: "За всички е ясно, че да бъдеш стратегически васал на Вашингтон е задънена улица. Превръщането на китайско-френските отношения в мост за китайско-европейско сътрудничество е от полза и за двете страни, и за света."

Жан-Пиер Рафарен, бивш министър-председател на Франция с богат опит по отношение на визитите в Китай, заяви пред Reuters, че част от гостоприемството на Си има ефект. "Не е ли дипломацията, в един или друг момент, малко ласкателство? В човешките отношения винаги има от това. Всяка страна си играе с него."

Във Вашингтон дипломатическият ангажимент на Китай с Франция се разглежда с известен скептицизъм.

Отвъд войната в Украйна, Китай би се радвал на преориентиране, което да го приближи икономически до Европа, тъй като отношенията със САЩ все повече се влошават, но такава промяна е малко вероятна на този етап, коментират източници от дипломатическите среди. Според тях, Вашингтон гледа изчаквателно на европейските ангажименти с Пекин по отношение на Украйна. Макрон призова за разумен диалог с Русия за войната в Украйна. След срещите Си не споменава за евентуален разговор със Зеленски в официалните доклади на Китай относно европейската визита.

Китайски бизнес мисии обикалят света в търсене на източници на растеж В същото време местните администрации са обременени с кумулативен дълг от 9 трилиона долара

Според анализа на Ноа Баркин, Макрон не е получил това, което е желаел от пътуването. "Макрон изглежда вярваше, че може да очарова Си, за да промени подхода си към войната. Той му направи редица подаръци, доведе огромна бизнес делегация и потвърди подкрепата си за стратегическата автономия - без да получи нищо в замяна."

Ухажването на Макрон от страна на Китай е част от множеството дипломатически ходове през тази година, с които страната се опитва да засили позициите си на фона на различията за Тайван, войната в Украйна и водените от САЩ ограничения върху износа на технологии.

През март Китай помогна за изненадващото сключване на споразумение за размирие между Саудитска Арабия и Иран, като Пекин се представи като миротворец в Близкия изток, мотивиран от желанието си да формира многополюсен свят, припомнят анализатори.

Западните лидери гледат скептично на срещата Макрон-Си Дзинпин Франция се надява да разубеди китайския лидер от идеята му да задълбочи отношенията си с Русия

Взаимодействието между Китай и ЕС ще продължи през следващите седмици, когато в Пекин се очаква да пристигнат ръководителят на външната политика Жозеп Борел и външният министър на Германия.

"Китай и Европа все още могат да бъдат партньори, вместо системни съперници или конкуренти.", заявява в заключение Уанг Иуей, директор на Центъра за европейски изследвания към университета Ренмин в Пекин.