Френският президент Еманюел Макрон заминава на амбициозна дипломатическа мисия, чиято цел е да отклони Пекин от курса му към Москва, а Вашингтон стиска палци той да успее, пише Politico.

Франция се надява да разубеди китайския лидер Си Дзинпин от идеята му да задълбочи отношенията си с руския президент Владимир Путин и иска вместо това китайците да играят посредническа роля във войната в Украйна.

Не е ясно обаче какви лостове за влияние има Макрон, посочва изданието в свой анализ на визитата, като добавя, че фонът, на който ще се проведе тридневната му визита, започваща във вторник, никак не е обнадеждаващ. Европа продължава да страда от последиците от прекъсването на търговските връзки с Русия, а геополитическото напрежение между Китай и САЩ - двете най-големи икономики в света, се засилва.

Според изданието френският президент иска да играе важна роля в отношенията на Запада с Китай и в частност с китайския лидер, след като стана обект на остри критики заради часовете безплодни телефонни разговори с Путин миналата година. Усилияат, бяха насочени към ограничаването на руската инвазия в Украйна, но бяха напълно безплодни.

Очаква се Макрон да прекара няколко часа в разговори със Си, а пътуването включва посещение на град, който има лична стойност за китайския президент.

Притиснат в ъгъла, Макрон заминава за Китай и зарязва горящия ПарижПрезидентът опитва да балансира между амбициите си на глобален лидер и борбата да овладее вътрешните размирици

"Можете да преброите на пръстите на едната ръка броя на световните лидери, които биха могли да проведат задълбочена дискусия със Си", казва обаче съветник от Елисейския дворец, пожелал анонимност, пред Politico, което показва, че очакванията във Франция за пробив са умерени.


Проблемът е, че мнението на други западни администрации е още по-негативно, посочва изданието.

Като се имат предвид неуспешните опити на Макрон да играе централна роля в разрешаването на конфликти, какъвто е примера с Украйна или опита за спасяване на ядреното споразумение с Иран, САЩ и много други съюзници таят съмнения, че това пътуване ще доведе до особени резултати.

Белият дом има малки очаквания, че Макрон ще постигне пробив, обясняват трима служители на администрацията пред Politico, добавяйки, че Си едва ли ще предприеме действия по исканията на Макрон или ще ограничи настъпателната си политика в Тихия океан.

Освен че не е забравила провала на Макрон в опита му да влезе в ролята на миротворец в отношенията с Путин в навечерието на инвазията преди повече от година, администрацията на Байдън също така е загрижена относно потенциалното сближаване на Франция с Китай в момент, в който напрежението между Вашингтон и Пекин е най-високо от десетилетия.

Но това, което може допълнително да усложни усилията на Макрон, посочва още изданието, е зараждащата се вражда между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която пътува с президента Макрон, и китайската страна.

Зеленски покани китайския президент Си Дзинпин в УкрайнаЗеленски откроява китайския президент като един от най-значимите и стратегически важни световни лидери, които все още не са посещавали Украйна

В своята реч за отношенията между ЕС и Китай в четвъртък фон дер Лайен се обърна с призив страните от ЕС да "премахнат риска" от прекомерна зависимост от азиатската страна. Тя също така намекна, че ЕС би могъл да прекрати работата по сключването на знаково търговско споразумение с Китай, което беше постигнато през 2020 г. Забележките ѝ предизвикаха бърза реакция от страна на китайските дипломация, като Фу Конг, посланик на Китай в Европейския съюз, обяви в петък, че е "малко разочарован".


"Тази реч съдържаше много неверни твърдения и погрешно тълкуване на китайските политики и позиции", коментира тогава Фу пред държавната телевизия CGTN.

Като друг подводен камък в разговорите анализаторите посочват темата с правата на човека, тъй като авторитарния завой на Китай в това отношение е факт от години.

"По време на посещението си в Пекин президентът Макрон и Фон дер Лайен не бива да замитат под килима задълбочаващия се авторитаризъм на китайското правителство", коментира Бенедикт Жанеро, директор за Франция в Human Rights Watch. "Те трябва да използват публичните си изяви със Си Дзинпин, за да изразят силна загриженост относно широко разпространените нарушения на правата в цял Китай, засиленото потисничество в Хонконг и Тибет и престъпленията срещу човечеството в Синдзян."

В крайна сметка, посочва Politico, в речта си преди посещението в Пекин френският лидер обяви, че целта му е "да се опита да привлече Китай колкото е възможно повече, за да окаже натиск върху Русия" по теми като ядрените оръжия.

Дали това ще се случи, предстои да видим, но едно е ясно, западните колеги на Макрон не са особено ентусиазирани относно резултатите от срещите в Китай.