"Допреди половин час 12 от 18-те легла в нашето интензивно отделение за COVID бяха заети. Сега обаче вече са 11, защото изгубихме още един пациент, който беше на 82 години", казва пред BBC Деметрио Лабате.

Лекарят от интензивното отделение развежда екип на медията в отделението за заразени с коронавирус на Grande Ospedale Metropolitano - най-голямата болница в Калабрия.

Този регион в Южна Италия бързо беше поставен в "червената зона" в началото на ноември, след като вирусът нанесе сериозни поражения.

"Втората вълна ни удари много по-тежко от първата," казва Лабате. "Не ни достигат служители, а ограниченият брой хора, с които разполагаме, дава извънредни смени."

"Борим се като лъвове, за да не изпуснем положението", казва Йоле Фантоци, директор на болницата. "Тази вълна беше прогнозируема, защото се почувствахме свободни през лятото, когато броят на случаите беше много нисък, а хората влизаха и излизаха от Калабрия."

Италия беше първата западна страна, която беше смазана от пандемията и за известно време дори беше глобален епицентър.

С осмия най-голям брой случаи на коронавирус в света, този месец тя стана втората европейска страна, в която броят на смъртните случаи надхвърли 50 000.

През юли, когато броят на дневните случаи падна до малко над 100, в страната се настани едно измамно усещане за безопасност, като Италия отвори вратите си за туристи, а ограниченията бяха вдигнати.

Сега страната плаща цената на това, борейки се със убийствена втора вълна, като смъртността й отново е сред най-високите в Европа.

За разлика от март обаче, когато пандемията се концентрира в заможния северен регион Ломбардия, сега втората вълна преминава и през бедния юг.

Калабрия е един от най-бедните региони в Италия и в Европа. Въпреки че заболяемостта и броят на пациентите в интензивни отделения са по-ниски, в сравнение със Северна Италия, крехката й здравна система се огъва и по тази причина беше поставена във високорисковата категория.

Защо югът страда?

Калабрия изостана вследствие на лошо политическо управление в продължение на десетилетия и на грабежите на местната мафия Ндрангета, която успя да се внедри в системата на здравеопазването.

Мафията работи ръка за ръка с COVID-19Докато Италия скърби за хилядите починали от коронавирус, а оцелелите продължават да живеят в икономическа пустош, една част от обществото изглежда печели доста: организираната престъпност.

Престъпни групировки установяват контрол над ресурсите и натрупват огромни задължения, което доведе до затварянето на 18 от обществените болници и сериозно намаляване на броя на леглата и персонала.

Преди няколко дни водещ местен политик беше арестуван по обвинения в пране на пари през контролирани от Ндрангета аптеки срещу подкрепа от страна на мафията.

Корупция задълбочи поредицата от политически провали – двама здравни комисари в региона бяха уволнени през последния месец. Единият беше отстранен заради това, че нарече маските безполезни и каза, че единственият начин човек да хване вируса е като целува заразен човек с език в продължение на 15 минути.

Двама други кандидати, които бяха номинирани, пък отказаха да заемат поста.

"Калабрия се оказа в положение да няма болници на необходимото ниво, които да посрещнат дори минималните изисквания за борба с коронавируса – така цялата система се разпадна," казва Санто Джофре, гинеколог, който в ролята си на ръководител на местна здравна организация разкрива измама преди пет години, но казва, че властите са го принудили да мълчи.

Тази извънредна ситуация осакатява икономиката на Калабрия, а "червената зона" затваря бизнеси за втори път тази година.

Мафията и COVID - двойна пандемия

В ресторанта на Филипо Колиандро L'A Gourmet столовете са качени върху празните маси, а в кухнята е тихо. Той оприличава ресторанта на оркестър и казва, че е много тежко да го вижда замлъкнал.

За Колиандро ситуацията наподобява друга отпреди 12 години, когато той отказва да плати на Ндрандгета, която го изнудвала и заплахите на мафията прогонили клиентите му. Той обаче успява да изправи бизнеса си на крака и казва, че може да го направи отново.

"И Ндрангета, и COVID са пандемии," казва той. "Вирусът ще го унищожим с ваксина, но битката срещу мафията ще отнеме повече време."

Италия отново започва да изглажда кривата на заболяемостта, а числото на възпроизвеждане на вируса падна под 1 в няколко региона, в това число и в Калабрия, която беше извадена от червената зона и вече е в оранжевата, което пък позволява по-свободно движение на хората на местно ниво.

В този белязан ъгъл от Италия обаче вирусът разби крехкото й сърце.