НАСА ще отпусне на частни компании 1,1 милиарда долара за разработка и изпитания на космически кораби, които ще сменят спрените от експлоатация совалки, обявиха официални представители на американската космическа агенция, цитирана от БТА.

Най-голяма сума - 460 милиона долара - ще получи Боинг, разработващ космическата капсула-кораб CST-100 заедно с компанията Бигълоу еърспейс. Апаратът може да превозва до седем астронавта и е предназначен за космически експедиции, които не са продължителни, информира ИТАР-ТАСС.

Калифорнийската Спейс-екс ще получи 440 милиона долара. Разработеният от нея кораб "Драгън" стана през юни първият космически апарат, скачил се с международната космическа станция (МКС) и върнал се обратно на Земята. Останалата част от сумата - 213 милиона долара - ще бъде за малко известната компания Сиера Невада. Нейната капсула "Дрийм чейсър" е замислена за екипаж от седем души и все още е на етап разработка.

Директорът на НАСА Чарлз Болдън подчерта, че тези пари ще бъдат похарчени не само за благото на американската космическа програма, но и ще създадат високо платени работни места в различни краища на страната. До миналата година САЩ транспортираха космонавтите си до МКС със совалки. Последната - "Атлантис" - бе спряна от експлоатация и заедно с другите ще краси музеите. Сега американските астронавти стигат до МКС с руските кораби "Союз", отбелязва ИТАР-ТАСС.