С лъжливите обвинения за заразяване със СПИН на стотици деца срещу палестински лекар и пет български медицински сестри Либия успя да получи помощ от стотици милиони долари чрез изнудване, пише сп. Newsweek.

Закия Салтани е била предупредена да не говори с журналисти. Но това не я интересува. Чакала е 13 години, за да разкаже историята си и заплахите на либийското правителство сега не могат да я спрат. "След случилото се със семейството ми, какво повече могат да ми сторят?

Вече не ме е страх", казва тя. В дома на неин приятел в Бенгази, гордо обвила рамене с червено-черно-зеленото знаме на бунта против Кадафи, тя показва снимка в рамка на сина си Ашур. Той е починал след свързани със СПИН усложнения през май 2005 г. на 8-годишна възраст. Бил е едно от 400-те либийски деца, приети в педиатричната болница "Ал Фатех" в Бенгази преди 13 години с обичайни оплаквания като настинка и болки в ушите. От там си тръгват с вируса на СПИН. Подобно на Ашур около 60 от тях са починали. Други са на оцеляване.

Припомняме, че българските медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, заедно със съпруга на Кристияна доктор Здравко Георгиев и палестинският студент по медицина Ашраф ал-Хаджудж, бяха арестувани в Бенгази на 9 февруари 1999 г. и останаха в либийските затвори общо 2755 дни. Те бяха обвинени през 2000 г. в умишлено причиняване на епидемия от СПИН в Бенгази с цел дестабилизация на Джамахирията. Към процеса бяха задочно привлечени и още двама български граждани - Емануела Колева и Смилян Тачев, обвинени заедно с основната група подсъдими в нарушение на моралните норми и валутните закони на Либия.

През 2002 г. медиците бяха оправдани по обвинението в заговор срещу държавата, но междинна инстанция запази и продължи делото по останалите обвинения - умисъл, отровителство, прелюбодеяние, употреба на алкохол, незаконни трансфери на валута. На 6 май 2004 г. медицинските сестри и Ашраф получиха смъртни присъди чрез разстрел. Здравко Георгиев бе осъден само по по-леките обвинения, както Колева и Тачев, които бяха напуснали Либия преди началото на процеса.

През 2005 г. Върховният съд на Либия отмени постановените смъртни присъди и върна делото за ново разглеждане. През 2006 г. присъдите бяха препотвърдени от Апелативния съд, а на 11 юли 2007 г. - окончателно потвърдени от Върховния съд. На 17 юли 2007 г. смъртните присъди на българите бяха заменени с доживотен затвор от Висшия съдебен съвет на Либия. През юни 2007 г. молбата на Ашраф ал-Хаджудж да получи българско гражданство бе удовлетворена.

На 24 юли 2007 г. Вълчева, Ненова, Сиропуло, Червеняшка, Димитрова, Георгиев и Хаджудж се завърнаха със специален полет на летище София, след като преговорите по тяхното освобождаване, продължили над 8 години, завършиха с посредничеството на ЕС и Франция.

Източник: БГНЕС