Аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио беше избран за папа тази нощ и ще приеме името Франциск, съобщи Ватикана. Това е първият папа от Америка и първият йезуит.

Берголио, който беше архиепископ на Буенос Айрес, става първият папа неевропеец от 1000 години насам. Изборът на 115-те кардинали, провеждащи таен конклав в Сикстинската капела, беше обявен с ритуалното пускане на бял дим.

Веднага след това камбаните на базиликата Свети Петър забиха с пълна сила. Новоизбраният папа се появи на балкона й, за да приеме овациите на ликуващата тълпа на площада.

"Изглежда, че кардиналите дойдоха да ме търсят на края на света", заяви папа Франциск в първите си думи от балкона на базиликата Свети Петър. Първият латиноамерикански папа и първи йезуит, който оглавява Римокатолическата църква, призова вярващите да се молят за неговия предшественик Бенедикт XVI.

Той прикани събралите се католици на площада да "поемат по пътя на братството и любовта" и на "евангелизацията" и поиска от тълпата да запази минута мълчание: "Молете се за мен и ми дайте благословията си", поиска новият папа.

Хорхе Марио Берголио е роден в Буенос Айрес в семейство с пет деца на италиански жп работник и съпругата му. Завършва семинария във Вила Девото и влиза в йезуитския орден на 11 март 1958 г. Завършва философия в Colegio Máximo San José in San Migue и след това преподава литература и психология в Colegio de la Inmaculada в Санта Фе и Colegio del Salvador в Буенос Айрес.

Ръкоположен е за свещеник на 13 декември 1969 г. от архиепископ Рамон Хосе Кастелано. Учи във Философския и теологически факултет в Сан Мигел, където по-късно става преподавател. През 1980 г. става ректор на семинарията в Сан Мигел, където е учил. Той заема тази длъжност до 1986 г.

Защитава докторска дисертация в Германия и се връща в родината си, за да служи там. Папа Йоан Павел Втори призовава Берголио на консисторията (събрание на папата и кардиналите от католическата църква, на което папата съобщава нови назначения на свободните кардиналски постове) през февруари 2001 г. във Ватикана, където е ръкоположен за кардинал.

Като кардинал Берголио става известен със своята скромност, доктринален консерватизъм и съпричастност към социалната справедливост. Неговата скромност личи и в начина му на живот - живее в малък апартамент вместо в епископска резиденция. Отказва да ползва лимузина с шофьор, а предпочита градския транспорт и дори се говори, че си готви сам.

След смъртта на папа Йоан Павел Втори - Берголио, който самия е сред възможните кандидати за негов наследник начело на Римокатолическата църква, участва в конклава, който избира папа Бенедикт XVI. През ноември 2005 г. Берголио е избран за председател на аржентинската епископална конференция за тригодишен мандат от голямо болшинство аржентински епископи. Преизбран е на 11 ноември 2008 г.

Избирайки аржентинския кардинал Хорхе Марио Берголио за новия глава на Римокатолическата църква, кардиналите от конклава направиха исторически избор. Това ще е първият папа от Латинска Америка - най-католическия континент на света.

Със своето появяване на балкона новият папа, който избра да се нарече Франциск - името на Свети Франциск Азиски, помоли десетките хиляди вярващи, събрани на площада "Свети Петър" и хората от цял свят, които гледаха събитието по телевизията, "да се помолят за него", и чак след това произнесе своята благословия urbi e orbi, съобщи БГНЕС.

Според специалиста по Ватикана Бруно Бартолини, цитиран от АФП, кардинал Берголио е "конкретен, прагматичен, ефективен човек, който може да направи нещо стабилно като да реформира Римската курия (орган на Католическата църква, чрез който папата управлява Църквата и Ватикана).

"В социален план той вероятно е мното открит, но без съмнение консервативен по нравствените въпроси", счита той. "Кардиналите избраха лесно решение и не се впуснаха в авантюра", счита Бруно Бартолини.

Аржентинецът поеме управлението на католическата църква в момент, когато тя е в труден период - тя е разединена, разкъсвана от сексуални скандали, обвиненията в педофилия към свещеници я дискредитират в някои страни. Тя има проблем и да отправя своите послания към съвременния свят.

"Църквата трябва да се освободи от препятствията, мръсните неща, лошото ръководство, които вредят на целта - да помга на хората да откриват Бог", казва специалистът по въпросите на Ватикана в седмичника "Espresso" Сандро Маджистер.

Според друг специалист - Андреа Торниели, езикът на църквата трябва да бъде осъвременен, той трябва да е по-малко доктринален: "Папа трябва да разпространява Евангелието по позитивен начин, за да могат хората да знаят, че са обичани преди да се чувстват съдени".