Ограничаване на разходите, намаляване на дефицита и край на данъчните облекчения за най-богатите граждани поиска от Конгреса на САЩ президентът Барак Обама в речта си "За състоянието на съюза", определяна от наблюдателите като центристка.

"Ако наистина ни е грижа за дефицита, не можем да си позволим постоянно удължаване на данъчните облекчения за най-богатите 2% от американците. Преди да вземем пари от нашите училища, или стипендии от студентите, трябва да поискаме от милионерите ни да се откажат от данъчните си облекчения", заяви той.

За да се намалят разходите, Обама предложи "да се замразят годишните вътрешни разходи за следващите 5 години". Това ще намали дефицита с над 400 милиарда долара за следващото десетилетие и "ще намали разходите до най-ниския процент от икономиката от президентството на Дуайт Айзенхауер".

За да се изравнят условията "тази вечер искам от демократите и републиканците да опростим системата. Да запушим пробойните в системата. Да дадем равен старт. И да използваме спестените средства за намаляване на корпоративния данък за първи път от 25 години - без да увеличим дефицита", подчертава президентът на САЩ.

Обама посочи, че въпреки това предложените от него съкращения "засягат само годишните вътрешни разходи, които са малко повече от 12% от нашия бюджет. За да се постигне по-нататъшен прогрес, трябва да спрем да претендираме, че намаляването само на този вид разходи ще бъде достатъчно. Няма да бъде.

Двупартийната данъчна комисия, която създадох миналата година показа това кристално ясно. Не съм съгласен с всички техни предложения, но те постигнаха важен напредък", подчерта Обама.

Техният извод е, че "единственият начин да се справим с нашия дефицит е да намалим излишните разходи, където и да са те - във вътрешните разходи, разходи за отбраната, за здравеопазването и за данъчни облекчения", резюмира президентът.

По отношение на чистата енергия Обама предупреди, че "пробивите в областта на чистата енергия ще доведат до нови работни места само, ако бизнесът знае, че има пазар за това, което продават. Затова тази нощ ви предизвиквам да се присъедините към мен в определянето на нова цел: до 2035 г., 80% от американското електричество да идва от възобновяеми енергийни източници. Някои хора искат вятърна и слънчева енергия, други искат ядрена енергия, чисти въглища и природен газ. За да се постигне тази цел, ще имаме нужда от всички - призовавам демократи и републиканци да работят заедно, за да го реализират".

"С повече изследвания и схеми за стимулиране, можем да прекъснем зависимостта си от чуждия петрол с биогорива, и да станем първата страна с 1 милион електрически автомобили на пътя към 2015 г.", заявява Обама. Той призовава за подкрепа на нововъведението, "за да помогнем да се плати за това, моля Конгреса да елиминира милиардите долари на данъкоплатците, които в момента даваме на петролните компании. Не знам дали сте забелязали, но те се справят прекрасно и сами. Вместо да субсидираме вчерашната енергия, нека инвестираме в утрешната".

Обама подчерта, че още преди да встъпи в длъжност, е дал да се разбере, че САЩ ще прилагат споразуменията за свободна търговия, а той ще подпише само споразумения, които пазят интересите на американските работници и водят до откриването на нови работни места в САЩ. "Това направихме с Южна Корея, и това смятам да направя, докато се опитваме да подпишем споразумения с Панама и Колумбия". Продължават и преговорите със страните от Азиатско-тихоокеанския район и глобалните търговски споразумения.

По отношение на проблемите с Иран и Северна Корея, Обама напомни, че "поради дипломатическите усилия да се накара Иран да изпълни задълженията си, иранското правителство в момента е изправено пред по-тежки санкции от всякога. На корейския полуостров, стоим до нашия съюзник Южна Корея и настояваме Северна Корея да спази ангажимента си да изостави ядрените оръжия".

"САЩ подкрепят народа на Тунис и подкрепят демократичните стремежи на всички народи", обяви Обама, като подчерта, че тунисците са показали "воля да бъдат свободни, която се оказа по-силна от хватката на един диктатор".

"Рестартирахме отношенията си с Русия, засилихме съюзите в Азия, и изградихме нови съюзи със страни като Индия. Този март ще посетя Бразилия, Чили и Ел Салвадор, за да създам нови съюзи за напредък в двете Америки". Скоро предстои първото посещение на Обама в Латинска Америка. Направи обаче впечатление, че конфликтът в Близкия изток не беше споменат в речта пред нацията. Като основна заплаха за сигурността на САЩ президентът посочи "Ал Кайда", като заяви, че силите на САЩ преследват терористичната организация по цял свят, засилвайки натиска си срещу нея.

"За последните 5 години, направихме възможно бизнесът да въведе следващото поколение високоскоростен безжично покритие, което обхваща 98% от американците. Не става въпрос само за по-бърз Интернет и по-малко прекъснати разговор". Въпросът е всяка част от САЩ "да влезе в дигиталната ера". Той подчерта, че страната му е "готова за прогрес. Две години след най-тежката рецесия, която повечето от нас са виждали, фондовата борса отново е силна. Печалбите на корпорациите са повишени. Икономиката се разраства отново".

По повод на здравната реформа Обама призна, че е "чул слухове, че някои от вас имат опасения" за новия закон за здравната реформа. "Затова нека бъда първият, който ще каже, че всичко може да бъде подобрено. Ако имате идеи как да бъде подобрен този закон, като направим здравеопазването по-добро или по-достъпно, с нетърпение ще работя с вас. Можем да започнем още сега", подчертава той, като призовава да се поправи "грешка в законодателството, която наложи ненужно счетоводно бреме на малкия бизнес".

Президентът предупреди, че новите закони ще изискват подкрепата и на двете партии, което ще наложи отказ от партийната борба. Той призна, че на изборите през ноември гласоподавателите са изразили оценката си за демократите, като са гласували масово за Републиканската партия. "Със своите гласове, американците определиха, че управлението ще бъде вече обща отговорност на двете партии", смята Обама. "Нови закони ще бъдат приети само с подкрепа както на демократи, така и на републиканци. Ще се придвижваме напред заедно, или изобщо няма - защото предизвикателствата, пред които сме изправени, са по-големи от партийната принадлежност и политическите борби. Залогът в момента не е кой ще спечели следващите избори - в крайна сметка, току-що имаше избори. Залогът е дали новите работни места и производства ще бъдат създадени в тази страна, или другаде".

Обама припомни и аналогията си между сегашните предизвикателства и времето, когато СССР предизвиква криза на американската идентичност с изстрелването на "Спутник" по време на Студената война. Това обаче само кара САЩ да увеличат постиженията си. "Нямахме представа как ще ги изпреварим до Луната. Науката още не беше толкова напреднала. НАСА изобщо не съществуваше", припомня Обама. "Но след като инвестирахме в по-добри изследвания и образование, не просто надминахме СССР, а отприщихме вълна иновации, които създадоха нови промишлености и милиони работни места. Това е моментът "Спутник" за нашето поколение", подчертава той.

Световният икономически ред се е променил за едно поколение, добави Обама и призова своята страна да инвестира в иновации, за да бъде на висотата на засилващите се Китай и Индия. Той подчерта, че мнозина американци си спомнят за времето преди глобализацията, когато е било достатъчно да работят упорито, за да получават прилична заплата и социални придобивки. Но "светът се е променил и, за мнозина, промяната беше болезнена", посочи президентът. "Правилата са се променили. За едно поколение, технологичните революции промениха начина, по който живеем, работим и търгуваме", отбеляза той. Изправен пред нарастването на новите индустриални сили като Индия и Китай, Обама призова сънародниците си да не губят смелост и подчерта, че САЩ все още притежават най-проспериращата световна икономика. "Да, светът се промени. Борбата за работни места е реалност. Но това не трябва да ни обезкуражава, а да ни мотивира", заяви президентът, като призова своите републикански противници да подкрепят неговите инвестиции в иновации и образование.

Обама предупреди, че ще вземе мерки за ограничаване на лобисткото влияние, "защото заслужавате да знаете кога избраните от вас представители се срещат с лобисти". Той призовава Конгреса да направи "това, което Белият дом вече е направил: да се изнесе тази информация онлайн. И понеже американският народ заслужава да знае, че специалните интереси не включват собствени проекти в законите, и двете партии в Конгреса трябва да знаят това: ако на бюрото ми се появи закон с белези", че е повлиян от лобисти, "ще му наложа вето", обеща президентът на САЩ. Той подчерта, че трябва да бъде намерено трайно решение на въпроса с нелегалната имиграция.

"Вярвам искрено, че трябва да се противопоставим, веднъж завинаги, на нелегалната имиграция", заяви американският президент. "Готов съм да работя с републиканците и демократите, за да защитя нашите граници, да наложа върховенство на закона и да се заемем с милионите работници без документи, които живеят в сянка". "Знам, че дебатът ще бъде труден и ще трае дълго. Но тази вечер, нека постигнем споразумение да направим това усилие", заявява Обама. Президентът показа решимостта си да реформира американската имиграционна система. Но победата на републиканците на изборите през ноември може да усложни имиграционната реформа, каквато Обама иска, след като Републиканската партия пое контрола над долната камара на Конгреса. До 12 милиона нелегални имигранти живеят на територията на САЩ, според изследванията.

Въпреки, че конгресмените аплодираха Обама над 75 пъти, опозицията не изглежда убедена в необходимостта да отстъпи от позициите си. Председателят на комисията по бюджета на Камарата на представителите, републиканецът Том Райън, обвини Обама, че е въвлякъл САЩ в опасна спирала. "Нашата страна приближава ръба на пропастта.

Достигнахме до момента, в който ако не се обуздае разрастването на правителството, най-добрият век за САЩ ще е бил предишният", заяви той в официалния си отговор на президентската реч. В знак на разделение в Републиканската партия, конгресменката Мишел Бакман направи свое изявление, насочено към крайно консервативното движение "Чаено парти", което предизвиква авторитета на установените републикански лидери във Вашингтон.

Източник: БГНЕС