Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия заяви днес, че страните от еврозоната трябва да увеличат размера на спасителния финансов механизъм до най-малко 1 трилион евро (1,3 трилиона долара), предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Той посочи, че финансовите министри на 17-те страни от еврозоната трябва да вземат това решение на срещата си по-късно тази седмица. Според него сегашният ангажимент постоянният спасителен механизъм на еврозоната да бъде на стойност 500 милиарда евро не е достатъчен за възстановяване на доверието на пазарите във валутния съюз.

Германия, най-голямата икономика на еврозоната, посочи вчера, че е склонна да подкрепи временно увеличаване на спасителния механизъм до около 700 милиарда евро. Тази сума е под препоръката на международния валутен фонд и на целия Европейски съюз, отбелязва Асошиейтед прес.

Дълговата криза в еврозоната не е приключила въпреки по-спокойните финансови пазари тази година, посочи днес ОИСР, като предупреди, че банките на валутния съюз остават слаби, дълговите равнища все още се покачват, а фискалните цели далеч не са гарантирани, информира Ройтерс.

Тъй като еврозоната се насочва към втори спад за само три години, ОИСР, чиято централа се намира в Париж, посочва в доклад за състоянието на икономиката на еврозоната, че единният валутен съюз има нужда от амбициозни икономически реформи и няма място за самодоволство. Перспективите за растеж са необичайно несигурни и зависят изключително от решаването на дълговата криза, отбелязва ОИСР. Организацията прогнозира растеж на икономиката на европейския валутен съюз от 0.2 процента тази година.

Еврозоната трябва да очертае по-надеждни и подробни бюджетни планове в средносрочна перспектива, посочи още ОИСР, която обединява 34-те развити икономики в света.

Вчера Германия даде знак, че е склонна на временно увеличаване на капацитета на спасителния фонд, който ще се комбинира със сегашния временен фонд, от който бяха финансирани програмите на Гърция, Португалия, Ирландия.