Кардинал Анджело Бечиу – висш духовник и бивш близък съветник на папа Франциск беше признат за виновен в измама и осъден на 5,5 години затвор, съобщава Euronews.

Tрибуналът на Ватикана произнесе присъдите си към него и още девет подсъдими по обвинения в сложна финансова схема за злоупотреба с активи на Римокатолическата църква.

Изслушванията по делото продължиха две години. Съдия Джузепе Пинятоне прочете присъдите в преустроената съдебна зала във Ватиканските музеи.

Съдебният процес е безпрецедентен случай, а 75-годишният бивш близък съветник на папата е най-висшият служител на Католическата църква, който се изправя пред наказателния съд на Ватикана - гражданската съдебна система на града-държава.

Бечиу е бивш префект на Каузата на светците, допълва Euronews.

Той беше отстранен от поста от папа Франциск преди три години след обвинения в присвояване на средства, злоупотреба със служебно положение и подвеждане на свидетели. Обвинението поиска присъда от седем години и три месеца затвор.

Да ограбиш Ватикана: Кардиналът, който можеше да стане папа, очаква присъдаТази седмица се очакват присъдите по делото, в което се появиха обвинения във ватиканска вендета, както и тайно записан разговор с папа Франциск

За разлика от повечето обвиняеми, Бечиу присъстваше на почти всички 86 изслушвания, като заяви, че папа Франциск явно е искал той да бъде изправен пред съда, след като го е принудил да подаде оставка и е отнел привилегиите му като кардинал още преди да му бъдат повдигнати обвинения.

Освен Бечиу, прокурорите обвиниха девет други лица в множество предполагаеми финансови престъпления, произтичащи от инвестицията на държавния секретариат в размер на 350 млн. евро в превръщането на бивш склад на Harrods (Лондон) в луксозни апартаменти.

Прокурорите твърдят, че ватиканските монсеньори и брокери са измъкнали от Светия престол десетки милиони евро под формата на такси и комисиони, а след това са го изнудили за 15 млн. евро, за да му отстъпят контрола върху сградата.

Прокурорите искаха присъди по близо 50 различни обвинения в измама, присвояване, пране на пари, корупция, злоупотреба със служебно положение и изнудване. Те поискаха затвор от 3 до 13 години и обезщетение от над 400 млн. евро, за да се опитат да възстановят приблизително 200 млн. евро, които според тях Светият престол е загубил от лошите сделки.

Висши духовници от Ватикана отиват на съд за финансови измамиТрибуналът на Ватикана завежда дело срещу 10 души по обвинения за финансови престъпления

Прокурорите обвиниха Бечиу и в присвояване на средства за това, че е изпратил 125 000 евро от Ватикана на благотворителна организация в Сардиния, управлявана от брат му.

Бечиу твърди, че местният епископ е поискал парите за пекарна, в която да работят младежи от рискови групи, и че парите са останали в епархийската каса.

Бечиу е обвинен също така, че е плащал на сардинка, Сесилия Мароня, за нейните разузнавателни услуги. Прокурорите са проследили банкови преводи на стойност около 575 000 евро от Ватикана към словенска подставена фирма, собственост на Мароня.

Бечиу заяви, че е смятал, че парите отиват за заплащане на британска охранителна компания, която да преговаря за освобождаването на Глория Нарваес, колумбийска монахиня, взета за заложник от ислямски бойци в Мали през 2017 г.

Той допълни, че Папа Франциск е разрешил до 1 млн. евро, което е изненадващо признание, че Ватиканът е готов да плати откуп, за да освободи монахиня.

Бивш италиански свещеник с прякора Дон Евро влиза в затвора за изнудванеЛука Морини, който изгуби статута си на свещеник след поредица скандали, бе осъден тази седмица на седем години и половина затвор

Първоначално процесът се разглеждаше като знак за финансовите реформи на Франциск и желанието му да се справи с предполагаемите финансови злоупотреби във Ватикана, но той се превърна в нещо като бумеранг за репутацията на Светия престол с разкритията за вендета, шпионаж и дори плащания на откупи на ислямски бойци.

Дори комуникационният отдел на Ватикана заяви, че процесът е бил "стрес тест" за тяхната правна система.