Въпросът за отбраната и развитие на еврозоната остават приоритетни в развитието на Европейския съюз след "брекзит". Това заяви френският президент Франсоа Оланд след завършването на първия ден от срещата на върха на ЕС в Брюксел, свикана по повод решението на Великобритания да излезе от ЕС.

"Приоритетни за Европейския съюз сега са въпросите на отбраната, сигурността, социалната защита, икономическото развитие и заетостта. Също укрепването на това, което е сърцето на системата - еврозоната", каза Оланд, цитиран от БГНЕС.

Лондон "не бива дори да се опитва да започва преговори с ЕС докато не уведоми за оттеглянето си", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер след края на първия ден от срещата на върха на ЕС. "Казах на всички, че Великобритания не трябва да се опитва да започва преговори с ЕС, докато не уведоми за оттеглянето си. Няма да има преговори, докато не бъде поставен въпросът", посочи той, подчертавайки, че обсъждането на въпроса за "брекзит" е бил открит.

Председателят на ЕК отбеляза, че Лондон трябва да отправи официално искане за оттегляне от ЕС възможно най-скоро. "Ние искаме член 50 да бъде задействан колкото се може по-скоро. Нямаме месеци за медитация", каза Юнкер.

На журналистически въпрос дали е съгласен с твърдението на британския премиера Дейвид Камерън, че жителите на Обединеното кралство са гласували за излизане от ЕС до голяма степен заради миграционната политика на общността, той отговори: "Не мисля, че в това е въпросът. Ако от сутрин до вечер всеки ден вините Брюксел, говорите на хората, че има твърде много бюрокрация в Брюксел, тогава би трябвало да се знае какъв може да бъде резултатът".

Според Камерън по време на преговорите по условията на излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз преди всичко ще трябва да бъде решен въпросът за миграцията. Той каза, че именно този въпрос е причината по-голямата част от британците да се обявят за прекъсване на отношенията с ЕС.

Камерън е заявил, че Европейският съюз трябва да извърши реформи в областта на правилата за свободно движение на гражданите, за да може Великобритания да поддържа силни икономически връзки с континента след референдума. Според в. „Дейли телеграф“, така Камерън всъщност определя основата за бъдещите преговори за излизане от ЕС, извеждайки на преден план въпроса за миграцията.

Според "Файненшъл таймс", по време на вечерята с колегите си от ЕС Камерън "предупреди, че Великобритания няма да може да продължи да предприема голям брой мигранти от ЕС, дори това да означава загуба на достъп до общия пазар."

Днес дебатите в Брюксел ще продължат в рамките на неформални среща на 27-те страни от ЕС, без Великобритания. "Това ще бъде последната ми среща на върха", каза Камерън.