Цената на суровия петрол падна под 90 долара за барел на Нюйоркската фондова борса за първи път от февруари насам, след като кредитната криза в Европа се задълбочи, засилвайки опасенията, че световният икономически растеж ще се забави и ще намали търсенето на горива, информира Bloomberg.

Цената на петрола падна с 4.2%, след като европейските лидери обещаха да спасят изпадналите в затруднение банки и да гарантират депозитите. На световните пазари има свръхпредлагане, заяви иранският министър на петрола Голамхосейн Нозари на 4 октомври, а Saudi Aramco, най-голямата държавна петролна компания в света, намали продажните си цени за износ до Азия и САЩ.

Цената на суровия петрол със срок на доставка през ноември падна с 3.92, до 89.96 долара за барел, в електронната търговия на Нюйоркската търговска борса. Това е най-ниското й ниво от 8 февруари насам. Петролът се търгуваше на цена от 90.15 долара за барел в 8:30 часа в Лондон.

Цената е намаляла с 39% от рекордното й ниво от 147.27 долара за барел, постигнато на 11 юли.

Контрактът затвори на цена от 93.88 долара за барел на 3 октомври, което беше най-ниското ниво от 16 септември, след като щатските законодатели одобриха спасителния план за финансовата система на стойност 700 млрд. долара, а от Министерството на труда отчетоха по-голям от очакваното брой на хората, загубили работата си през септември.

Цената на петрола в Ню Йорк е паднала с 12% през миналата седмица, след като търсенето на бензин в САЩ в предходните четири седмици е било най-ниско от почти седем години насам, а производството се е свило с най-голям темп през септември от последната рецесия през 2001 г.

САЩ може да изпадне в рецесия, обявиха от Международния валутен фонд на 2 октомври в най-песимистичната си прогноза за най-голямата икономика в света, откакто кредитната криза започна през миналата година. Търсенето на горива в САЩ е възлизало средно на 19 млн. барела дневно през последните 4 седмици, което е най-ниското ниво от октомври 2001 г.

Щатската валута достигна 13-месечен връх спрямо кошница от валути, намалявайки привлекателността на деноминираните в долари суровини.