Фючърсите на суровия петрол отбелязаха първото си понижение под психологическото ниво от 90 долара за барел за пръв път от месец насам, след данните, че тръбопроводът, свързващ САЩ и Канада е бил ремонтиран, след обхваналия го пожар.

Ценната суровина достигна исторически рекорд на 21 ноември, достигайки най-високо ниво от 99.29 долара за барел, след което стартира низходящ тренд при нея.

По време на еврпейската борсова сесия днес фючърсите на суровия петрол с доставка през януари регистрираха понижение от 2.49 долара, или 2.7%, до ниво от 88.52 долара за барел.

Само през настоящата седмица фючърсите на суровия петрол загубиха от стойността си 9.1%, като са се насочили към най-голямото си понижение за пет дни от април 2005 година насам.

В същото време достигната най-ниска цена при суровината бе най-ниската от 1 ноември насам, сочи още статистиката.

Силен спад регистрира и цената на петрола тип брент по време на търговията му на лондонската фондова борса. Ценната суровина с доставка през януари загуби 2.67 долара, или 3% от стойността си, до ниво от 87.55 долара за барел.

Тринадесет от 27-те пазарни анализатори, изразили мнение за по-нататъшната посока при ценната суровина, очакват спадът да продължи и през следващата седмица, девет са на мнение, че ценната суровина ще регистрира повишение, докато пет считат, че тя няма да регистрира съществени изменения спрямо цената си на затваряне през тази седмица.

Междувременно стана ясно, че страните от ОПЕК са повишили износа си на петрол с 2% през четирите седмици до средата на ноември.

Очаква се те да запазят производствените си ограничения непроменени на следващата си среща, която ще се проведе на 5 декември, сочат още данните.