Цената на петрола отстъпи трайно от пиковите си стойности над 126 долара за барел, след като днес фючърсите на суровия петрол с доставка през юни се търгуват с понижение от 1.7 долара за барел, до ниво от 124.22 долара.

Поевтиняването става реалност след достигането на нови рекордни стойности от суровината в края на миналата седмица, както и в резултат на "прибиране на печалби" от страна на много институционални инвеститори.

Допълнително низходящ натиск оказват изказванията на редица анализатори, че зад рекордното поскъпване на суровината не стоят фундаментални, а по-скоро спекулативни фактори.

Очакванията, че доларът е изчерпил своя низходящ потенциал спрямо останалите основни валути и можем да станем свидетели на силно повишение при щатската валута, също оказват известна роля за поевтиняването на петрола.

На фона на понижението в цената на "черното злато", спад отбелязаха и цените на останалите суровини и метали. Така например цената на златото, което също е изключително силно обвързано с движението на долара, отбеляза значително понижение днес.

Благородният метал загуби 5.5 долара от стойността си, до ниво от 880.3 долара за тройунция с доставка през юни.

Анализатори коментират, че можем да продължим да ставаме свидетели на силна волатилност при цените на стоките на международните стокови пазари и в оставащите дни до края на седмицата.

По-нататъшно въздействие върху цената на петрола могат да окажат данните за запасите в САЩ, които се следят изключително отблизо от пазарните участници в навечерието на летния сезон в най-голямата световна икономика.

Движението на щатската спрямо останалите основни валути е друг фактор, който може да продължи да оказва въздействие върху цената на петрола и златото.