Портрет на дигиталните маниаци: повече секс, но и повече депресия
Прекалено активното използване на мобилни устройства от студентите води до по-ниски оценки, злоупотреби с алкохол и повече сексуални контакти. Това показва съвемстно проучване на университетите в Чикаго, Кеймбридж и Минесота, цитирано от BBC.
В изследването са взели участие над 3 400 американски студенти, а целта на учените е да проучат ефектите, които мобилните устройства оказват върху психическото здраве на младите хора.
Голяма част от тези, които прекарват повече време от нормалното пред своите смартфони, признават, че имат взаимоотношения и с по-голям брой интимни партньори.
И докато този факт може и да изглежда положителен в очите на техните колеги, те също така разкриват, че са по-склонни да изпитват състояние на тревожност и депресия.
Според психолозите, които участват в експеримента, изводите са притеснителни.
В изследването са използвани няколко критерия за дефиниране на "прекомерната" употреба на електронни устройства. Студентите са дали отговор на няколко въпроса, например дали техните близки и приятели се оплакват от това, че прекарват много време с "джаджите си", дали имат проблеми с концентрацията, дали употребата на устройствата се увеличава с времето и т.н.
Един от всеки петима студенти отговаря положително, като 60% от "прекаляващите" със смартфона са жени.
Данните от изследването показват, че делът на студентите, които са имали интимни взаимоотношения с двама или повече партньори през последните 12 месеца, е значително по-висок в групата на тези, които признават, че прекаляват с използването на телефона - 37.4%.
При студентите с нормална "дигитална" консумация той е 27.2 на сто.
Тези, които са имали по шестима или повече сексуални партньори, пък са два пъти повече в групата на "злоупотребяващите" с джаджите.
Според д-р Сам Чембърлейн, който е един от авторите на проучването, причините за тази зависимост трудно могат да бъдат ясно определени.
"Може би част от хората, които прекарват повече време пред телефона, използват приложения за онлайн запознанства. В същото време обаче те може би пренебрегват традиционните взаимоотношения именно заради прекомерната употреба на електронните устройства", смята той.
Освен това хората, които признават за проблеми, свързани с т. нар. "дигитална зависимост", често са по-импулсивни, а това също може да повлияе на по-големия брой сексуални контакти.
5 признака, че сте пристрастени към стреса Усещате ли дискомфорт, когато наоколо всичко е спокойно?
Психолозите обаче се категорични, че последствията са по-скоро негативни.
"Ако в тази тенденция имаше нещо положително, хората щяха да се чувстват по-щастливи, да имат по-висока самооценка и да страдат по-рядко от психически разстройства. А всъщност е точно обратното", казав още д-р Чембърлейн.
Оказва се, че злоупотребите с алкохол са много по-често срещани при хората, които не могат да се разделят с устройствата си. Освен това учените откриват зависимост между оценките на студентите и употребата на електронни джаджи - нещо, което е очертавано като проблем и в предишни изследвания, пише още BBC.
"Корелацията между прекоремрната употреба на смартфона и влошаването на успеха в университета не е толкова силна, колкото при сексуалните контакти, но въпреки това не може да бъде подмината.
Дори и да е малък, негативният ефект може да окаже много силно влияние върху индивидуалните академични постижения на студента, а оттам и на неговото кариерно развитие", отбелязва д-р Сам Чембърлейн.
По думите му в бъдеще трябва да бъдат направени изследвания, които проследяват развитието на младите хора за по-дълъг период от време.
Авторите на проучването са категорични, че резултатите са тревожни и не бива да бъдат подценявани.