Индия ще настоява пред Г-20 да подкрепи предложението й за увеличаване на данъците, които мултинационалните компании плащат на страните, където са реализирали "свръхпечалби".

Това съобщиха правителствени служители, цитирани от Reuters.

Предложението на Индия, което беше анонсирано за първи път, може да намали оптимизма на членове на Г-20 като Австралия и Япония, че на срещата на финансовите министри и централните банкери в Гуджарат ще бъде постигнат напредък по дългоочакваното преразглеждане на глобалното корпоративно данъчно облагане.

По-рано австралийският финансов министър Джим Чалмърс изрази оптимизъм за напредъка по дългоочакваното преразглеждане на глобалното корпоративно данъчно облагане на срещата в Индия.

"През годините беше постигнат напредък и ние искаме да го задълбочим", заяви Чалмърс пред телевизия ABC, визирайки срещата на финансовите министри и централните банкери на страните от Г-20 в понеделник и вторник.

"Това е наистина важна възможност да се уверим, че сме уредили правилно многонационалното данъчно облагане, така че компаниите да плащат данъци там, където реализират печалбите си", допълни той.

Goldman Sachs: До 2075 г. Индия ще е втората по големина икономика в светаВ момента Индия е петата по големина икономика в света след Германия, Япония, Китай и САЩ

Очакваше се над 140 държави да започнат да прилагат от догодина споразумението от 2021 г., което преразглежда десетилетните правила за данъчно облагане на мултинационалните компании. Настоящите правила се смятат за остарели, тъй като технологични гиганти като Apple или Amazon могат да регистрират печалби в държави с ниски данъци, отбелязва Reuters.

Първата част от споразумението има за цел да преразпредели правата за облагане на около 200 млрд. долара печалби от най-големите и най-печеливши мултинационални компании към държавите, в които се осъществяват продажбите им.

Втората призовава правителствата да сложат край на конкуренцията по отношение на данъчните ставки с цел привличане на инвестиции, като определят глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15% от догодина.

Съгласно споразумението се счита, че световните корпорации с годишни приходи над 22 млрд. долара реализират свръхпечалби, ако надхвърлят 10% годишен ръст. Допълнителната такса от 25 % върху тези свръхпечалби се разпределя между държавите, допълва Reuters.

Някои държави обаче имат опасения за многостранния договор, който е застрашен от провал, според анализатори.

"Индия направи предложения, за да получи дял от правата за облагане на свръхпечалбите на мултинационалните компании", твърди запознат източник.

Предложенията са отправени към ОИСР и ще бъдат дискутирани "обстойно" на срещата на Г-20 в понеделник и вторник, допълни той.

Индия - следващ Китай или суперсила със собствена траектория?Според прогнози на S&P Global и Morgan Stanley страната ще изпревари Япония и Германия до края на десетилетието

Трима анонимни служители заявиха, тъй като обсъжданията с ОИСР продължават, а срещата на Г-20 не е започнала официално, Индия ще поиска значително увеличение на данъците, плащани в страните, в които компаниите извършват стопанска дейност. Те не уточниха каква сума иска Индия. Министерствата на финансите и на външните работи на Индия и ОИСР не отговориха на запитванията за коментар.

Индия е най-многолюдната страна в света и е на път да се превърне в един от най-големите потребителски пазари. Според проучване на People's Research on India's Consumer Economy средният доход на индийците ще нарасне повече от 13 пъти до 27 000 долара до края на 2047 г.

В документ, публикуван преди дни, ОИСР заяви, че няколко юрисдикции са изразили загриженост относно разпределянето на правата за облагане между държавите. "В момента се полагат усилия за разрешаване на тези въпроси с оглед на бързата подготовка на Многостранната конвенция за подписване", се казва в документа.

Индия е на първо място в прогнозната класация на ОИСР за растеж Предвижда се общата инфлация в ОИСР да намалее от 9,4% през 2022 г. до 6,6% през 2023 г

На този фон, Индия, като председател на Г-20 в момента, се стреми към неутрална позиция по отношение на войната и отказва да обвинява Русия за инвазията, започнала през февруари миналата година. Страната настоява за дипломатическо решение и рязко увеличава покупките си на руски петрол, дори когато западните държави се опитват да притиснат Москва, отбелязва Reuters.

По време на своето председателство Индия се опитва да подчертае икономическото въздействие на конфликта, както и въпроси като изменението на климата и дълговете на по-бедните страни.

В Г-20 влизат богатите държави от Г-7, както и Русия, Китай, Бразилия, Австралия и Саудитска Арабия. На групата се падат над 80% от световния Брутен вътрешен продукт, допълва Reuters.