Няколко френски инфлуенсърa в социалните медии твърдят, че са получили мистериозно предложeние да разпространяват негативна информация относно ваксината на Pfizer срещу COVID-19.

Те заявяват, че агенция, която твърди, че е базирана във Великобритания, се е свързала с тях по имейл и им е предложила "партньорство".

Лео Грасет, който има 1.17 милиона абонати в YouTube, написа на френски в Twitter, че му е обещан "колосален бюджет" от клиент, "който иска да запази анонимност".

Според инфлуенсъра предоставеният адрес на агенция изглежда е фалшив.

Профилите на в LinkedIn на предполагаемите служители на агенцията, които е успял да намери, впоследствие изчезнали, не и преди обаче той да забележи, че „всеки от тях е работил в Русия".

Лео Грасет пусна инструкциите на агенцията, която го призовава да не използва думи, като "реклама" или "спонсорирано видео", ако се съгласи да приеме предложението.

"Представете материала като свое собствено независимо виждане," се казва в имейла.

От агенцията също така го помолили да разпространи сред последователите си невярното твърдение, че смъртността сред ваксинираните с Pfizer е близо три пъти по-голяма, в сравнение с тази при ваксинираните с AstraZeneca, пише BBC.

Няколко други френски инфлуенсъри информираха, че също са получили подобна оферта.

Et Ça Se Dit Médecin - стажант в болница с над 85 000 последвоатели в Instagram, казва пред френската телевизия BFMTV, че са му били предложени 2 050 евро за 30-секундна история в профила му.

Деветгодишно момче заработи близо $30 млн. за година от YouTubeТой е най-добре печелещата YouTube звезда в трета поредна година

Междувременно, френският здравен министър Оливие Веран заяви пред BFMTV, че не знае откъде идва тази оферта за партньорство - дали от Франция или от чужбина. "Това е жалко, опасно, безотговорно и не действа", казва Веран.

Ваксината на Pfizer е най-често прилаганата във Франция. Тя се поставя в две дози и се произвежда от щатската компания Pfizer и германската BioNTech.

AstraZeneca, която също е в две дози, е производство на британско-шведска фармацевтична компания.

През април в доклад на ЕС беше посочено, че руски и китайски медии систематично се опитват да разпространява обществено недоверие към западните ваксини срещу COVD-19. Москва отхвърли обвинението.