Настоящата година може да се превърне в арена на значими катаклизми.

Над 90% от анкетираните експерти от Световния икономически форум очакват 2018 г. да донесе политически или икономически сблъсъци между най-мощните държави в света. Близо 80% от анкетираните смятат, че рискът от война се увеличава.

Анкетата, която бе публикувана преди традиционната годишна среща на Световния икономически форум в Давос, очертава опасностите, които могат да бъдат предизвикани от засилващото се политическо напрежение, протекционизма, замърсяването на околната среда и кибератаките.

Това е коктейл от рискове, който има потенциала да доведе до война.

„Нека бъдем честни: 2018 не обещава добри новини.... да, пазарите процъфтяват и икономиката не се представя зле, но гражданите са разделени, правителствата не вършат много от работата си, а глобалният ред се разпада”, казва президентът на Eurasia Group Ян Бремер, цитиран от CNN.

Какви точно са прогнозите на експертите?

Кибератаки

Анализаторите припомнят, че през 2017 г. потребители и бизнес станаха жертва на големи хакерски атаки, като вируса WannaCry, например.

По думите на Бремер, по-сложните хакерски атаки могат да засегнат големи корпорации, банки или пазари. Интернет, сам по себе си, вече е цел на подобни атаки.

„Днес опасността от кибератаки, които могат да разтърсят икономиката, е реална”, казва той.

Световният икономически форум (СИФ) посочва, че правителствата и бизнесът трябва да направят повече, за да защитят основополагащите компютърни системи.

Изменение на климата

Рисковете, свързани с изменението на климата, вече са сред най-големите глобални заплахи, смятат от СИФ.

„Не е изненада, че екстремните природни събития се определят като риск номер едно”, казва Алисън Мартин, ръководител на отдела за оценка на риска към Zurich Insurance Group.

„Септември 2017 г. беше най-зле, най-натовареният месец по отношение на природни бедствия”, добавя експертът.

ООН също предупреждава, че изменението на климата подхранва регионални конфликти и принуждава хората да напускат домовете си. Според Мартин, повишаването на температурите по света увеличава риска от недостиг на хранителни продукти.

„Понастоящем има висока вероятност да имаме синхронна катастрофа в САЩ и Китай по отношение на производството на царевица. Двете страни оформят над 60% от доставките по света”, казва той.

Нарастващо неравенство

Глобалната икономика се подобрява, но реално това не се усеща от всички. Повечето хора по света живеят в страни, където неравенството по отношение на доходите се увеличава, а размерът на възнагражденията не нараства с високи темпове.

СИФ посочват, че през 2017 г. разликата в заплащането между мъже и жени се увеличава за първи път от десетилетие насам.

„Високите нива на индивидуална задлъжнялост, съчетани с недостатъчния размер на спестяванията и липсата на пенсионно обезпечение, са причините, които могат да провокират задълбочаване на фрустрацията през идните години”, пише в доклада на СИФ.

Протекционизъм и "Америка на първо място"

Експертите се притесняват, че политиката „Америка на първо място”, която прилага президентът на САЩ Доналд Тръмп, може да създаде глобален лидерски вакуум, който да деформира ключови международни съюзи.

Тръмп вече постави под въпрос функцията на НАТО и изкара САЩ от Парижкото климатично споразумение, превръщайки страната си в единствената, която отказва да признае, че има проблеми с атмосферните условия.

Освен това той предоговори споразумението за свободна търговия с най-важните си търговски партньори Канада и Мексико.

„Постулатът „Америка на първо място” създаде търкане в историческия съюз между САЩ и Европа”, казва Джонатан Ууд, директор на Control Risks.

“Германия, Франция и другите държави-членки (на ЕС) започнаха да практикуват по-независима геополитика с трети страни, включително задълбочавайки връзките с Китай и други надигащи се сили”, добавя Ууд.

СИФ посочва, че надигащите се популизъм и национализъм могат да подхранят напрежение между държавите и да докарат дестабилизация.

„Харизматични властни политици започнаха да се появяват навсякъде по света. В допълнение на „Америка на първо място” на президента Тръмп, вариации по темата могат да се открият в редица страни - от Китай до Япония, Русия, Турция, Саудитска Арабия, Филипините и въобще навсякъде”, пише в доклада на СИФ.