Принц Хари постигна най-голямата си победа срещу британските таблоиди
Принц Хари постигна най-голямата си победа в правната битка срещу британските таблоиди, след като Върховният съд на Лондон постанови, че е станал жертва на телефонни измами и други незаконни действия, извършени от журналисти на Mirror Group със знанието на техните редактори.
По-малкият син на Чарлз Трети, който стана първият висш британски кралски служител от 130 години насам, който даде показания в съда, получи 140 600 лири (около 180 700 долара), след като съдията прие, че е бил обект на посегателство от журналисти, работещи за Mirror Group Newspapers, съобщи Reuters.
Заключението на съдията, че редакторите на вестниците Daily Mirror, Sunday Mirror и Sunday People и техните ръководители са знаели за нарушенията, потвърждава гръмките аргументи на Хари, че висши представители на пресата са знаели за нарушенията и са ги прикривали.
"Днес е велик ден за истината, както и за отговорността", заяви Хари, който не присъстваше в съда, в изявление, прочетено от неговия адвокат Дейвид Шерборн.
"Ангажиментът ми да доведа делото докрай се основава на вярата ми в нуждата и колективното ни право на свободна и честна преса, която при необходимост носи съответната отговорност. Това е, от което се нуждаем във Великобритания и по целия свят."
Принцът призова властите да предприемат действия срещу лицата, за които е установено, че са нарушили закона, допълва Reuters.
В решението на съда се казва, че сред редакторите, които са знаели за "широко разпространеното" незаконно поведение, е високопоставеният телевизионен водещ Пиърс Морган, редактор на Daily Mirror от 1996 до 2004 г., който се превърна във водещ критик на Хари и Меган. Той винаги е отричал каквото и да било участие в телефонни измами.
Откакто се оттегли от кралските задължения през 2020 г. и заживя в Калифорния със съпругата си Меган Маркъл, херцогът на Съсекс превърна в своя мисия да освободи британската преса от онези, които обвинява, че са "престъпници, маскирани като журналисти", особено от висши ръководители и редактори.
Но принцът е само един от около стоте ищци, сред които актьори, спортни звезди, знаменитости и хора, които просто са имали връзка с известни личности, подали иск срещу MGN заради твърдения за телефонно хакерство и незаконно събиране на информация в периода 1991-2011 г.
Съдебният процес разгледа 33 от около 140 статии, за които се твърди, че са резултат от незаконно поведение на журналисти в продължение на 15 години от 1996 г. насам.
Съдебният състав заключи, че от 1996 г. до 2011 г. в MGN е имало широко разпространено хакерство и незаконни дейности, които са продължавали дори по време на публично разследване на незаконните практики в британските вестници.
Говорител на медийната група MGN заяви: "Приветстваме днешното съдебно решение, което дава на бизнеса необходимата яснота, за да продължи напред след събития, случили се преди много години. В случаите, когато са извършени исторически нарушения, ние се извиняваме безрезервно, поехме пълна отговорност и изплатихме съответното обезщетение."
За Скандални подробности от делото срещу медийната група на Рупърт Мърдок
Делото на MGN е само едно от четирите, които принц Хари води във Върховния съд. Той спечели правото да заведе подобно дело за телефонни измами срещу Associated Newspapers, издател на Daily Mail и Mail on Sunday, което заведе заедно с високопоставени личности, сред които певецът Елтън Джон.
Обвиненията в незаконно поведение от страна на News Group Newspapers, издател на вестник Sun, също ще бъдат разгледани в съда.
"Казвали са ми, че ако убиваш дракони, ще се опариш. Но в светлината на днешната победа и важността на това да се направи необходимото за една свободна и честна преса - това е достойна цена, която трябва да се плати. Мисията продължава.", завършва изявлението си принц Хари.