След ударното начало на новото тримесечие, щатските фондови индекси направиха крачка назад във вторник.

Парадоксално, причината за песимизма на инвеститорите е засиленият оптимизъм на Федералния резерв. Според публикуваният вчера протокол на срещата на регулаторите от 13 март, плановете за допълнителни монетарни стимули са отложени засега. Въпреки че Федералният резерв остава готов да продава или закупува активи „както се налага, за да промоцира по-силно икономическо възстановяване”, тонът на документите не даде надежда, че подобни мерки ще бъдат предприети в близко бъдеще.

В същото време, статистиката на Търговското министерство за индустриалните поръчки допълнително разочарова Уол Стрийт. Индикаторът се покачи с 1.3% през февруари, при средна прогноза за ръст от 1.5 на сто. В същото време, данните за януари бяха ревизирани от 1 на 1.1% спад.

Сред най-пострадалите позиции бяха тези на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономиката. Morgan Stanley Cyclical Index падна с 0.8%, а Dow Jones Transportation Average, който изпълнява сходна функция, отстъпи с 0.2 на сто.

Компонентите на S&P 500, следящи енергетиката и производителите на суровини, също отбелязаха значително понижение – от съответно 1 и 0.9%. Акциите на Transocean поевтиняха с 2.8% до 53.64 долара, на Newmont Mining – с 3.4 на сто до 50.34 долара, а на Valero Energy Corp. – с 3.5% до 25.40 долара.

Денят не бе успешен и за финансовия сектор. KBW Bank Index загуби 0.3% от стойността си, като книжата на JPMorgan Chase & Co. се понижиха с 1.5% до 45.42 долара, на Goldman Sachs Group Inc. – с 1.8 на сто до 122.71 долара, а на Morgan Stanley – с 2.2% до 19.37 долара.

Голямата тройка на Детройт също поднесе разочарование, като продажбите на нови автомобили не успяха да посрещнат очакванията на анализатора на индустрията Edmunds.com. Въпреки че резултатът все пак бе най-добрият от началото на финансовата криза, котировките на компаниите от бранша като цяло поеха надолу.

Акциите на General Motors се сринаха с 4.6% до 25.54 долара, като продажбите на компанията на коли и лекотоварни автомобили отбелязаха ръст от 12%, при средни прогнози за покачване от 19 на сто.

Chrysler Group се похвалиха с най-силното си тримесечие от четири години насам и отчетоха скок на продажбите в САЩ от 34% през март на годишна база. Въпреки това, котировките на мажоритарния им собственик Fiat паднаха с 0.78%.

Ford Motor също регистрират най-силният си март от пет години насам, с ръст на продажбите от 5.1 на сто, но акциите на компанията напреднаха скромно с 0.16% до 12.64 долара.

Molson Coors Brewing Co. се сринаха с 5.4% до 43.18 долара. Изглежда, инвеститорите не бяха очаровани от новината, че щатският производител на пивото Carling се е съгласил да заплати 2.65 млрд. евро за StarBev LP, за да добави към асортимента си марки като Staropramen и да си проправи път към Централна и Източна Европа.

Незасегнати от мрачното настроение на Уол Стрийт, Apple напреднаха с още 1.7% до 629.32 долара. Според Джин Мънстер, анализатор в Piper Jaffray Cos., акциите на технологичния гигант може да достигнат до 1 000 долара към 2014 г. Експертът вдигна и 12 месечната си прогноза за книжата от 718 на 910 долара. Само ден по-рано колегата му Брайън Уайт от Topeka Capital Markets предвиди подобно ударно ниво – от 1 001 долара.

Във вторник, Dow Jones Industrial Average отстъпи с 64.94 пункта, или 0.5%, до 13,199.55, а Standard & Poor's 500 загуби 5.88 пункта от стойността си, или 0.4%, до 1,413.16. Технологично ориентираният Nasdaq Composite падна с 6.13 пункта, или 0.2%, за да приключи сесията на 3,113.57. Около 6.8 млрд. акции смениха собственика си на пода на щатските борси, при среден дневен обем на търговията от 7.5 млрд. за последната една година.

Източник: Глобал Маркетс

ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояне и в резултат на направените инвестици могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.