Най-голямото находище на свръхтвърди диаманти в света бе разсекретено от Русия. Запасите от трилиони карати, които могат да покрият нуждите на цялата планета за следващите 3000 години, лежат в кратер в Сибир, съобщи ИТАР-ТАСС.

Свръхтвърдите диаманти - импактити, са открити още през 70-те години на миналия век на границата между Красноярския край и Якутия. Те са два пъти по-твърди от обикновените диаманти.

Скъпоценните камъни лежат в 100-километров метеоритен кратер, който е възникнал преди 35 млн. години. Диамантите се образувани след удар на метеорит в графитено находище.

Кремъл е държал в тайна откритието, тъй като Русия е имала големи печалби от строго контролирания тогава пазар на скъпоценния камък.

Освен това страната е произвеждала и фалшиви диаманти, от които също са спечелени милиарди долари, коментира „Дейли Мейл”.

„Диамантите са тънки само 2-3 милиметра. На цвят са тъмносиви. Под микроскоп се вижда, че имат пори, в които се съдържат значителни количества различни минерали”, обясниха от Московския държавен университет.

„Проблемът винаги е бил не колко са, а как да бъдат извлечени. Камъните в находището имат уникални свойства, което разширява възможностите за промишленото им използване”, коментира пък проф. Вадим Бразкин от институт „Верешчагин”.

Директорът на института в Новосибирск Николай Похиленко обясни, че новината за залежите ще предизвика огромен "трус" на пазара за скъпоценни камъни.

Подобно откритие би довело до драстично поевтиняване на цената на диамантите на световния пазар, посочва bTV.

Експерти обаче коментираха, че е твърде рано да се говори за революция, тъй като кратерът се намира на труднодостъпно място, на хиляди километри от нещо, което прилича на инфраструктура.