Русия вече не е един от най-големите притежатели на американски държавни ценни книжа.

През месец май Русия е продала дългосрочни щатски ДЦК на стойност 14 млрд. долара.

Намалението през май бележи втори пореден месец на продажба на американски ценни книжа от страна на Русия, като към края на разглеждания месец страната притежава щатски ДЦК за 14.9 млрд. долара.

За сравнение през месец март тази година Русия притежаваше американски ДЦК за 100 млрд. долара по официалните данни от САЩ, предава Financial Times.

Всичко това се случва на фона на напрежението между двете страни. През април Вашингтон наложи санкции на Москва. Мерките засягат 7 руски бизнесмени, дузина от техните компании и 17 висши държавни служители.

За първи път щатските санкции засягат публични компании с висока важност като производителя на алуминий Rusal. „Изглежда сякаш Русия се притесняват относно възможностите им да търгуват ДЦК, поради което продават”, казва Андрю Бренер от National Alliance Securities.

Санкциите провокират продажба на руски акции, както и поевтиняване на рублата с над 10% спрямо щатския долар.

Руската централна банка обясни спада в притежаваните ДЦК като опит за намаляване на експозицията си към само един клас активи.

Икономисти обаче посочиха, че руските действия по-скоро са провокирани от притесненията в резултат на санкциите. Нещо повече - във Вашингтон се обмислят още по-сурови мерки, включително забрана за изкупуване на руски суверенен дълг.

Пол Райън, говорител на Белия дом, коментира, че той би бил „щастлив”, ако се обсъдят допълнителни санкции към Русия, вследствие на противоречивата среща на Доналд Тръмп с Владимир Путин, която се състоя на финландска земя.

Държавите обикновено придобиват щатски ДЦК като начин да управялват търговския си дефицит със САЩ, инвестирайки американската валута, спечелена в резултат на износа, обратно в държавен дълг.

От друга страна продажбата на щатски ДЦК може да се тълкува като опит за стабилизиране на цената на местната валута спрямо американския долар.

Rothschild ще помага на EN+ за санкциите срещу олигарха ДерипаскаУдарената от американските санкции компания на руския олигарх Олег Дерипаска EN+ нае инвестиционната банка Rothschild (Ротшилд) с цел продажба на част от мажоритарния пакет на руския милиардер

По думите на Крис Уефър, главен икономист в консултантската компания Macro Advisory, руските действия представляват чисто и просто управление на риска.

Олег Кузмин, главен икономист на руската инвестиционна банка Renaissance Capital, коментира, че намаляването на ескпозицията е огромно, поради което вярва, че е от части свързано с „преоценка на геополотическите въпроси”.

Докато Русия намалява притежанията си в щатски ДЦК, други държави продължават да имат апетит към американския дълг.

Китай, най-големият кредитор на САЩ, придоби нови дългосрочни щатски ДЦК за 7 млрд. долара, увеличавайки експозицията си до 1.18 трилиона долара.

Покупката идва въпреки търговското напрежение между двете страни.