Танкер, превозващ 700 000 барела руски петрол, е пристигнал вчера в Куба, информира Reuters, на фона на опитите на Москва да намира алтернативни купувачи.

Корабът, който плава под либийски флаг, е собственост на руската транспортна компания Совкомфлот, която в момента е обект на санкции от страна на Великобритания, Канада и САЩ. Товарът се оценява на около 70 млн. долара по настоящи цени.

Русия търси алтернативни пазари след като санкциите от страна на Запада засегнаха износа й на петрол. Куба обикновено разчита на Венецуела за вноса на петрол, но бе принудена да прави по-скъпи покупки на спот пазара, тъй като Венецуела е сред редицата държави, които изпитват затруднение с увеличението на производството, така че да задоволят собственото си търсене.

Вносът на руски петрол в Индия на рекордни нива през юниИндия оправдава увеличения внос на руски петрол с аргумента, че той е само малка част от потреблението на страната, но ако се откаже от него, това би повишило сериозно цените за крайния потребител

Бразилия също даде индикация тази седмица, че ще приеме доставки от Русия, а нейният дизел ще бъде използван в подкрепа на селското стопанство и шофьорите. Всъщност, Русия бързо се превърна в един от най-големите доставчици на петрол за Латинска Америка.

И въпреки че петролът поевтиня напоследък вследствие на опасенията от рецесия, Русия продължава да се облагодетелства от повишените цени, въпреки че собственото й производството остава под въпрос. Москва продължава да печели милиарди от печалбата на своя петрол въпреки наложените й санкции заради инвазията в Украйна, пише Insider.