Западните петролни концерни в близките години ще се сблъскат със сериозни трудности, заяви главният икономист на Международната агенция за енергията (МЕА) Фатих Бирол, цитиран

от ИТАР-ТАСС.

"Западните петролни концерни преживяват криза на идентичността", заяви той в интервю за днешния брой на германския в. "Велт". "И докато все още има огромни резерви, то петролните компании могат да бъдат открити преди всичко в страните от Близкия изток, за което те нямат достъп", поясни Бирол.

В резултат на това компаниите губят основната си дейност, отбеляза главният икономист на МАЕ. "Те се свиват до размерите на фирми, предлагащи ниши на петролния пазар, тъй като нямат повече възможности за развитие", добави той.

Според експерти през последните години петролът и природният газ се превръщат все повече в "политически инструменти". "Това са лоши новини за световната политика", заяви Бирол. Добивът на тези суровини е концентриран само в някои страни като Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Кувейт, ОАЕ, Русия. "Това повишава опасността петролът и газта да станат средства за оказване на натиск и увеличава политическата тежест на страните производителки", предполага Бирол.

Специалистът изключва възможността петролната цена отново да падне под 50 долара за барел. "Обстановката на пазара е изключително нервна. Всяка малка новина в момента може за един час да повиши цената", отбеляза Бирол. "Ако предположим, че възникне някаква криза, например война с Иран, то цената на петрола ще скочи още по-високо", твърди главният икономист на МАЕ.