„Северен поток 2“ – каква е ролята на газопровода в кризата Украйна - Русия
Новите предупреждения от страна на САЩ относно газопровода „Северен поток 2“ върнаха отново спорния проект под светлината на прожекторите.
От САЩ дадоха индикации, че новият газопровод между Русия и Германия няма да тръгне, а длъжностни лица в Берлин заявиха, че проектът може да стане обект на санкции, ако Русия изпрати военни сили в Украйна.
Многомилиардният проект е считан все повече за ключова разменна монета в усилията на Запада да предотврати евентуална руска инвазия, пише BBC.
Какво представлява този газопровод и защо е толкова спорен?
Какво представлява „Северен поток 2“?
Това е нов газопровод с дължина от 1 200 км., който се простира от западната част на Русия до североизточна Германия и минава под Балтийско море.
Струващият 10 млрд. евро газопровод е проектиран с цел удвояване на количеството природен газ, което тече от Русия директно към Германия. В момента газът минава по първия газопровод „Северен поток“, който бе завършен през 2012 г.
Ако „Северен поток 2“ заработи, газопроводът ще може да пренася 55 млрд. куб. м. газ до Германия всяка година.
Собственик на тръбата е руската държавна компания Газпром.
Работата по тръбопровода приключи миналия септември. Газопром обаче все още очаква одобрение от европейските регулаторни органи, преди да може да започне да пренася газ.
Защо проектът е толкова спорен?
Критици твърдят, че тръбата е инструмент на руската външна политика, а силно противопоставяне срещу нея има от страна на САЩ, Украйна и Полша.
От САЩ се опасяват, че газопроводът увеличава значително зависимостта на Европа от руската енергия и предоставя значителна власт на руския президент Владимир Путин над Берлин и ЕС.
Украйна също иска проектът да бъде спрян.
Русия изпраща по-голяма част от природния си газ за Европа през Украйна. Северен поток 1 и 2 обаче заобикалят страната.
Това означава, че с новия газопровод Киев може да изгуби 1.8 млрд. евро "транзитни" такси, които получава от преминаващия през територията на страната природен газ. От Украйна твърдят, че това е наказание за страната заради топлите и отношения със Запада.
Полша не е доволна от това, че е пренебрегвана като транзитна държава за руския газ към Европа.
Защо тръбопроводът е толкова важна разменна монета?
Газопроводът е споменаван като една от санкциите на Запада срещу Русия, за да се покаже на Путин, че евентуална инвазия в Украйна би струвала скъпо.
Министърът на отбраната на САЩ Бен Уолъс определи тръбопровода като "лост за влияние", който Западът може да използва срещу Москва.
За Русия газопроводът е важен, защото доставя газ директно на Европа, намалявайки разходите за преноса на горивото през Украйна.
Подкрепящите санкции спрямо газопровода твърдят, че те биха били удар по Москва, който ще намали приходите и ще покаже, че Европа не трябва да разчита на енергия от Русия.
Какво ще се случи, ако газопроводът не заработи?
Това няма да мине без последици и за Европа.
Континентът вече се бори с повишаващите се цени на енергията и с по-малкото от обикновеното количество руски газ, което се доставя.
Германия има сериозна нужда от газа от новия тръбопровод. Синьото гориво би могло да затопля 26 милиона домове в страната и да облекчи прехода ѝ към енергия от възобновяеми енергийни източници.
Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек предупреди през миналата седмица: "Ако ще има санкции, няма такива, които да не засегнат германската икономика."
Наблюдатели обаче твърдят, че по-голямата заплаха би дошла, ако Русия спре газовите доставки от съществуващите тръбопроводи през Украйна.
За някои държави има и други газови опции. Германия може да внася природен газ и от Норвегия, Нидерландия, Великобритания и Дания.
Норвегия, която е вторият най-голям доставчик за Европа, обаче е казвала, че доставя природен газ за Европа при пълен капацитет и не може да замести липсващи количества от Русия.
САЩ води преговори с добиващи газ държави по света в опит да осигури резервни доставки за Европа, в случай че Русия затвори тръбопроводите си.
Има обаче притеснения относно предизвикателствата, свързани с транспорта на природен газ.