Щатските индекси приключиха седмицата с понижение в последния си ден на търговия. Индексът Dow Jones загуби 86.06 пункта, или 0.70% до ниво от 12 216.40 пункта, което бе и третото му поредно понижение, докато широкият Standard & Poor's 500 намали стойността си с 0.8%.

Технологичният Nasdaq composite се понижи с 19.65 пункта, или 0.86% до ниво от 2 261.18 пункта.

До голяма степен понижението на щатските индекси в последния им ден на търговия за седмицата се предопрели от по-лошите от очакванията данни за потребителските разходи в САЩ, които съставляват близо две трети от икономиката.

Те отбелязаха най-слабото си от 17 месеца насам повишение през изминалия месец, когато се повишихе едва с 0.1%.

За седмицата загубите за индекса Dow възлязоха на 1.17%, а тези на S&P 500 – 1.07%. За разлика от тях индексът Nasdaq приключи с повишение от 0.14%.

Като цяло търговията на щатските пазари бе изключително волатилна, като в началото на седмицата индексите отбелязаха силни повишения, които бяха последвани от спадове.

През следващата седмица въздействие върху посоката на пазара се очаква да оказват много и разнородни макроданни. Най-очакваното от инвеститорите събитие най-вероятно ще бъде изнасянето на данните за заетостта и безработицата в петък.

Очакванията на анализаторите са за нови загуби на работни места в размер на 50 000 за щатската икономика през март, в сравнение с 63 000 през февруари.

В същото време безработицата най-вероятно ще се повиши до 5%, в сравнение с 4.8% предходния месец.

Във вторник ще бъдат изнесени данните за индустриалната активност, като очакванията са за контракция в сектора през март, подобна на тази през февруари.

Фючърсите на суровия петрол завършиха седмицата с понижение от 1.96 долара до ниво от 105.62 долара за барел с доставка през май по време на търговията им на нюйоркската стокова борса.