Щатските индекси стартираха деня значително на положителна територия, след ръста на минодобивните и енергийните компании.

Цената на петрола отбеляза поскъпване за седми ден през последните осем борсови сесии, а тази на медта се повиши до най-високата си стойност за последните четири месеца.

Индексът Standard & Poor's 500 се повиши с 15.07 пункта, или 1.1%, докато този на сините чипове - Dow Jones Industrial Average добави 140 пункта, или 1.12%, след като вчера щатските индекси бяха затворени по повод честването на "президентския ден".

Технологичният Nasdaq се повиши с 1.3%, или 23 пункта, до ниво от 2 344.66 пункта.

Печалбите на 412-те члена на широкия индекс S&P 500, които изнесоха своите резултати за четвъртото тримесечие, до момента се е понижила средно с 19%, но като се изключат загубите, реализирани от финансовите компании, средните печалби са се повишили с 18%.

Изключително ниска е оценката на компаниите от индекса, които към момента се търгуват със съотношение цена-печалба от под 14, като за последен път те са били оценени така през октомври 1990 година.

На положителна територия завършиха днешния ден азиатските индекси, като положително е настроението и на европейските пазари. Индексът Dow Jones Stoxx 600 Index се повиши с 0.7% за деня, след като по-рано бе отбелязал понижение от 1.3%.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през март отбелязаха скок днес от 2.5%, до ниво от 97.87 долара за барел, в резултат на спекулациите, че страните от ОПЕК могат да прибегнат до намаляване на производството си.

Фючърсите на медта също регистрираха повишение, като поскъпнаха с 1.2%, до ниво от 8 069 долара за тон.