Футболът е индустрия за милиарди долари, следена от безброй фенове от всички кътчета на света. Поради това за никого не е изненада, че той също започва да се оглежда във възможностите на така наречената дигитална трансформация.

Технологиите играят ключова роля в работата на медиите, организаторите и зрителите, като Световното първенство по футбол в Русия не прави изключение от това правило.

Това, с което настоящият форум в Русия се отличава от предходните си издания в миналото, е масовото присъствие на нови технологии на самото футболно игрище.

Последното издание на турнира, което се проведе в Бразилия през 2014 г., бе дебютна сцена за технологията, която следи дали топката е преминала голлинията. Така реферите за първи път в историята получиха технологична помощ във вземането на решения по време на двубой.

Това лято ще станем свидетели на еволюирали видео асистенти (VAR), чието развитие е твърде вероятно да попадне в новинарските заглавия по време на форума.

Но това няма да е единствената нова технология, която ще видим на турнира, пише Forbes.

VAR

Малко решения във футбола са били толкова спорни, колкото въвеждането на VAR. Въвеждането на видео асистенти на реферите бе дълъг процес, като през годините постоянно се даваше пример с успешното внедряване на подобна технология в спортове, като ръгбито, тениса, американския футбол, че дори и в крикета.

Идеята е проста – съдиите могат да се съветват със системата при всяко ключово събитие на терена, като дузпа, червен картон, спорен гол и прочее. VAR бе тествана в няколко състезания, включително английската FA Cup, като получи смесени оценки, а някои дори призоваха да бъде изхвърлена на бунището на историята.

Но това не попречи на FIFA да вземе решение да използва VAT по време на 64-те мача на настоящото световно в Русия. За целта цял екип от специалисти се помещава в изнесен Video Operation Room (VOR), намиращ се в International Broadcast Centre в Москва. В центъра работят три отделни системи – водещ VAR и три VAR асистента.

снимка: FIFA

Така екипът може да говори в реално време с рефера, ръководещ даден двубой, посредством радио система с оптична връзка, като 33 камери по игрището и две такива, следящи конкретно за засада, предават сигнал към VAR, използващи същата мрежа.

8 от тези камери показват изображения на супер забавен каданс. За мачовете на директна елиминация - тези след груповата фаза, ще има по още две такива камери за показване на забавени повторения.

Идеята е, че всеки от VAR асистентите следи чрез различни камери ситуацията на терена, информирайки реферите за всяка грешка или пропуснат инцидент или когато съдията сам пожелае помощ.

На практика звучи простичко, но в действителност системата е доста сложна. Има примери за грешни решения от страна на рефери, въпреки че са имали достъп до VAR. Така например, по време на финалната среща на австралийската лига по футбол бе зачетен нередовен гол, въпреки технологията, тъй като VAR екипът не могъл да види ситуацията правилно поради техническа грешка.

FIFA даде заявка да подобри този процес чрез VAR Information System, която ще осигурява информация за медиите, коментаторите и информационните оператори на стадиона. Достъпните данни ще включват, както причината за прегледа на дадена ситуация чрез VAR, така и резултата от повторението.

Какво ще спечели икономиката на Русия от Световното по футболСветовното първенство по футбол в Русия започва днес

Система базирана на таблети пък ще генерира автоматично телевизионни графики за медиите излъчващи турнира.

Най-големите притеснения относно системата VAR е евентуално забавяне в темпото на играта и това, че доста рефери на настоящото Световно първенство никога не са използвали подобна технология преди.

Много хора предвиждат, че VAR ще се провали с гръм и трясък това лято.

4K UHD Video & VR

Всяко Световно първенство винаги става сцена на появата на някаква нова технология, особено когато говорим за начините за медийно отразяване на събитието. Тази година това е 4K Ultra High Definition (UHD) технологията.

Въпреки че 4K имаше и по време на форума в Бразилия през 2014 г., настоящият турнир е първият, в който голяма част от зрителите вече разполагат с телевизори, поддържащи високата резолюция.

Поради това редица зрители вече могат да изберат да гледат мачовете на супер висока резолюция, стига да са платили правилния пакет към доставчика им на сигнал от Русия. Освен това, някои кабелни оператори предоставят и опцията за VR изживяване, като услугата на BBC Sport VC например, може да накара зрителите да се почувстват сякаш са във VIP ложа на стадиона.

Електронно представяне и системи за следене

Втората голяма иновация, въведена от FIFA, се нарича Електронно представяне и системи за следене (Electronic Performance and Tracking Systems - EPTS). Тази система, отново достъпна чрез таблети, дава на треньорите на всички 32 отбора на първенството достъп до статистиката на играчите и видео кадри в реално време.

Всеки отбор в Русия е снабден с три такива таблета – един за анализатор на трибуните, един за такъв на пейката и един за медицинския екип на отбора.

Видеото от мачовете ще идва с 30 секунди закъснение, заедно със статистически данни за играчите, като процент точни пасове, скорост, единоборства и прочее.

снимка: FIFA/Gety

EPTS работи чрез система, разчитаща на камери и преносими технологии, част от които бяха одобрени от FIFA още през 2015 г.

Данните от настоящото Световно първенство ще бъдат записвани чрез две оптични камери, намиращи се на централните трибуни, докато отборите ще имат достъп до отбрани тактически камери.

5G в Русия

Световното първенство по футбол в Русия настъпи малко рано за 5G технологията, но TMS и Mefagon - официалните комуникационни партньори на турнира, ще осъществят тестове на новата мрежа по време на форума.

Очаква се 5G технологията да бъде масово достъпна през 2019 г., осигурявайки по-високи скорости и капацитет на мобилния интернет.

Световното в Русия може да вдигне цената на биткойнаСветовното първенство по футбол, което ще се проведе в Русия, стартира тази седмица с двубой между домакините и Саудитска Арабия

Това означава, че зрителите на стадиона ще имат достъп до по-бързите скорости, както и до новото усещане от навлизането на 5G технологията.

Мрежата ще покрива стадионите, фен зоните и транспортните хъбове, както и прочути дестинации, като Червения площад в Москва.

Топката Adidas Telstar

Adidas произвежда официалните топки за световните първенства от 1970 г. насам. Така на всеки форум компанията показва някаква нова иновация в технологията на топката, която почти винаги води до масови оплаквания от страна на вратарите.

Тазгодишната Teslar 18 напомня на първата топка на Adidas за световни футболни финали, но с „чисто нов корпус и панелен дизайн”, който подобрява издръжливостта на топката, както на стадиона, така и на улицата.

Но най-интересният аспект на новата топка е внедрения в нея чип на база Near Field Communication (NFC). Това е същата технология, която позволява на потребителите да се разплащат безконтактно чрез смартфона си, например.

снимка: adidas

Това е първият път, в който подобна технология присъства във футболна топка, което може да постави началото на бъдещето в този спорт.

В миналото Adidas имаха топка за футбол на име miCoach Smart Ball, която разчиташе на сензори, за да следи неща, като скорост и траектория, но така или иначе не бе достатъчно здрава, за да се използва за официални мачове.