Световната здравна организация (СЗО) заклейми богатите държави за това, че се запасяват с ваксини срещу коронавируса, лекарства и защитно облекло, добавяйки, че това, че не разпределят справедливо тези ресурси, води до избухването на нови зарази от COVID-19 по света.

Двама от водещите епидемиолози на СЗО отправиха критиките по време на сесия въпроси и отговори в един от каналите на организацията в социалните медии.

От СЗО неведнъж са критикували неравенството в световен мащаб по отношение на ваксинацията срещу COVID-19, откакто имунизациите започнаха през миналата зима, засилвайки призивите си за по-справедливо разпределение на ваксините в държавите с ниски доходи, след като няколко развити държави вече имунизираха по-голяма част от населението си, а напоследък дори започнаха да поставят подсилващи дози.

“Това е не просто несправедливо и неморално, а също така удължава пандемията,” заяви Мария ван Керкхове от СЗО. “Резултатът от това е, че умират хора.”

От СЗО преди това помолиха на 4 август богатите държави да спрат да поставят подсилващи дози поне за два месеца и да пренасочат излишните си количества ваксини към по-бедните държави с надеждата 10% от населението на всяка страна да е ваксинирано до края на септември.

Организацията също така постави краен срок през декември за ваксинирането на 40% от световното население.

В САЩ, където 53% от населението е със завършен ваксинационен цикъл, вече има поставени подсилващи дози на над 1.3 милиона души. В ЕС 57% от населението е напълно ваксинирано, а подсилващи дози се поставят в във Франция и Великобритания, според ООН.

Какво e “ваксинален пробив“ и защо и ваксинирани се заразяват с COVID-19В публикация във Facebook Министерството на здравеопазването разясни какво означава „ваксинален пробив“ и защо някои хора се заразяват COVID-19, въпреки че са ваксинирани

За сравнение, в Африка едва 3% от населението е ваксинирано напълно срещу COVID-19, a 26 държави на континента са си разпределили по-малко от половината общи ваксини, обявиха от СЗО.

Предвид настоящите нива на ваксинация, според СЗО близо 80% от африканските държави няма да могат да имунизират до края на месеца 10-те процента от своето население, които са най-податливи на симптомите на COVID-19.

В САЩ, където Центровете за контрол и превенция на заболяванията отчитат, че над 62% от населението е получило поне по една доза от ваксините, разпределението на подсилваща доза на препарата на Pfizer може да започне още на 20 септември.

От Белия дом обявиха, че президентът Джо Байдън е дарил над 110 млн. ваксини от 500-те млн. дози, които обеща през юни да дари на близо 100 развиващи се държави.

Според СО обаче развитите държави изостават по отношение на доставките на достатъчно ваксини, препрати за лечение и защитно облекло за пълно справяне с вируса.

“Реториката изглежда добре, като се говори за споделяне и справедливост,” заяви доктор Майк Райън, ръководител на извънредните операции на СЗО. “На практика обаче някои страни се запасяват с тези продукти и те не се споделят.”