Режимът в Иран се сблъсква с тежък социален проблем. Големият базар на Техеран затвори врати, след като базарите на Испахан, Табриз и Машхад направиха това.

Стачките започнаха преди повече от седмица. Търговците на килими и бижутери протистират срещу решението на правителството на Махмуд Ахмединеджад да наложи нова такса.

Стачката е безпрецедентна за Иран след ислямската революция през 1979 г. За първи път от 30 години Големият техерански базар, считан за икономическия център на страната, се присъедини към общата стачка, за да протестира срещу новата такса от 30 %, решена от правителството.

Търговците от Испахан, Табриз, Машхад и Техеран смятат, че тази такса увеличава още повече галопиращата инфлация в Иран, достигнала 30%, според данни на Централната банка в страната.

Въпреки жеста на правителството, което реши да отложи с два месеца прилагането на закона за таксата, стачката доби нов размах в Техеран. Според наблюдателите, нейните причини са много по дълбоки и се крият в действителното недоволство на средната класа, която търпи главния удар на инфлацията и последиците от непопулярната икономическа политика на президента Махмуд Ахмединеджад.

Главозамайващото повишаване на цените на петрола в Иран увеличи още повече икономическите трудности, засилвайки още социалното и политическо недоволство 9 месеца преди решаващи президентски избори в страната.

Източник:БНР