Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун подписаха документ, в който Пхенян обещава пълното премахване на ядрените оръжия от Корейския полуостров, а Вашингтон поема ангажимент да гарантира сигурността на севернокорейската държава, съобщава Reuters.

В комюникето, подписано на двустранната среща, обаче липсват детайли и конкретни стъпки за постигането на тази голяма цел, пише още агенцията.

След срещата Тръмп заяви, че се надява денуклеаризацията на полуострова да започне "много бързо", а държавният секретар Майк Помпео и официалните представители на Пхенян ще проведат серия от допълнителни разговори възможно най-скоро.

Според политическите анализатори, цитирани от Reuters, двустранната среща е донесла само символични резултати, но нищо "черно на бяло".

В документа, под който двамата лидери сложиха своите подписи, не се споменава нищо и за тежките икономически санкции, които бяха наложени на Северна Корея заради разработката на ядрената й програма.

Не беше засегнат и въпросът за подписването на мирния договор, тъй като Пхенян и Вашингтон на практика все още са в положение на враждуващи държави след Корейската война от 1950-1953 г.

Двете страни обаче са се споразумели за репатрирането на останките на военнопленниците и загиналите в сраженията по време на конфликта.

Китай, който играе ролята на посредник в отношенията между Вашингтон и Пхенян, се надява, че двете държави ще могат да постигнат компромис за премахването на ядрената заплаха от Корейския полуостров.

"Необходим ни е надежден мирен механизъм, който да гарантира сигурността на Северна Корея", заяви пред Reuters китайският външен Уанг И.

Анализаторите са единодушни, че ако днешната среща прерасне в дълготрайно "затопляне" на отношенията, има шанс да промени из основи политическия пейзаж в Североизточна Азия, по същия начин, по който посещението на президента Ричард Никсън в Пекин през 1972 г. доведе до икономическата трансформация на Китай, пише още агенцията.

Още преди подписването на комюникето от срещата Ким Чен-ун заяви, че е готов "да остави миналото зад гърба си". На въпрос дали би поканил Ким в Белия дом, Тръмп отговори: "Абсолютно, да!".